fot. PAP/EPA

Ks. prof. P. Bortkiewicz: Benedykt XVI to człowiek niezwykłej wrażliwości i subtelności, jeden z genialnych i przenikliwych umysłów

Człowiek niezwykłej wrażliwości i subtelności, wierny Kościołowi i prawdzie, jeden z genialnych i przenikliwych umysłów – tak zmarłego dziś papieża seniora Benedykta XVI wspominał ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk.

Emerytowany Biskup Rzymu odszedł do Domu Ojca o godz. 9.34 w swojej rezydencji w Watykanie. Miał 95 lat. Był 265. następcą św. Piotra. Na Stolicy Apostolskiej zasiadał od 19 kwietnia 2005 r. do 28 lutego 2013 roku.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz wskazał, że jego pontyfikat był z wielu względów trudny. Benedykt XVI podejmował bowiem dzieło swojego wielkiego świętego poprzednika – św. Jana Pawła II. Nasz rozmówca wskazał, że mierzył się też z nowymi wyzwaniami dotyczącymi m.in. procesu postępującej laicyzacji.

W tym wszystkim okazywał głębokie zaufanie Bogu – powiedział etyk.

– Do końca służył Kościołowi swoim intelektem, wiarą i modlitwą. Działo się to także w ostatnich latach, kiedy był emerytowanym papieżem. Potrafił subtelnie, ale wyraziście zabierać głos w bardzo ważnych sprawach, jak np. w kwestii celibatu, kiedy stawał się on zagrożony w dobie dyskusji synodalnych. To miało miejsce także w kwestii kryzysu Kościoła katolickiego, jego nauczania moralnego, co wyraził w bardzo obszernym liście. Człowiek bezwzględnie wierny Kościołowi. Człowiek modlitwy, kontemplacji, wielkiego zawierzenia Bogu – zaznaczył ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Pogrzeb Benedykta XVI odbędzie się 5 stycznia na Placu św. Piotra w Watykanie. Uroczystości przewodniczyć będzie Ojciec Święty Franciszek.

Wierni będą mogli oddawać hołd zmarłemu papieżowi seniorowi od poniedziałku. Trumna z jego ciałem będzie wystawiona w bazylice watykańskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl