fot. TV Trwam News

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Myślenie o postępie naukowym w oderwaniu od rozwoju człowieka w rodzinie jest wysoce naiwne 

Myślenie o postępie naukowym w oderwaniu od rozwoju człowieka w rodzinie jest wysoce naiwne i żenująco śmieszne. Przyszłość świata idzie przez rodzinę, dlatego tak ważna jest refleksja nad nią i nad czwartym przykazaniem – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk, w piątkowym felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz odniósł się do słów św. Jana Pawła II: „Czcij ojca twego i matkę twoją. W prawie Bożym przykazanie to następuje bezpośrednio po trzech pierwszych, które określają stosunek człowieka do Boga”.

– Mówił dalej Papież: „Jest ono pierwszym wśród przykazań, które łączą stosunek do Boga ze stosunkiem do człowieka. Już to samo wskazuje na kluczowe znaczenie rodziny. Przykazanie zobowiązujące człowieka do czci rodziców, ojca i matki, zabezpiecza podstawowe dobro ludzkiej wspólnoty. Rodzina znajduje się bowiem u podstaw wszystkich ludzkich wspólnot, wszystkich społeczności i społeczeństw”. Jan Paweł II niezwykle dobitnie podkreśla wagę i znaczenie tego przykazania, które jest priorytetowe, jeśli idzie o relacje międzyludzkie, o budowanie społeczeństwa. Przez lata powtarzaliśmy jak mantrę, że rodzina jest podstawową komórką życia społecznego, może czasem aż do znudzenia. Dzisiaj trzeba przywrócić blask wytartemu zdaniu, trzeba priorytet rodziny uczynić wezwaniem i zobowiązaniem – wskazał duchowny.

Autor felietonu zaznaczył, że „rodzina stała się na naszych oczach obiektem perwersyjnych ataków. W najlepszym wypadku rodzina jest ignorowana, banalizowana”.

– Jest tak dlatego, że ignorowane i banalizowane jest małżeństwo, związek kobiety i mężczyzny. Kiedy dzisiaj w projektach życia politycznego czy edukacyjnego pojawia się jakikolwiek mocny akcent kładący uwagę na walor małżeństwa i rodziny, to najczęściej spotyka się to z ogromną szyderą, kpiną, napiętnowaniem – zwrócił uwagę kapłan.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz przytoczył słowa św. Jana Pawła II: „Przyszłość świata idzie przez rodzinę, przyszłość Polski także”.

– Myślenie o postępie naukowym w oderwaniu od rozwoju człowieka w rodzinie jest wysoce naiwne i żenująco śmieszne. Chociaż niedawno pewna światła „profesora” gender twierdziła, że w związkach jednopłciowych rodzi się więcej dzieci niż w związkach kobiety i mężczyzny, to potraktujmy tę hipotezę wyłącznie jako stan umysłu gender, przy czym akcent pada na słowo gender, bo położenie akcentu na umysł unicestwiłoby ten chory, zwątlały umysł całkowicie. Bądźmy realistami. Przyszłość świata idzie przez rodzinę, dlatego tak ważna jest refleksja nad nią i nad czwartym przykazaniem – podkreślił etyk.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl