W objęciach Boga

W rzeczywistości przykazanie miłości może praktykować w pełni ten, kto żyje w głębokiej relacji z Bogiem, a od Boga uczymy się kochać i czynić dobro. Zwrócił na to uwagę Ojciec Święty podczas wczorajszego rozważania przed modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie. Dzień wcześniej Benedykt XVI modlił się za zmarłych w ostatnim roku kardynałów i biskupów.

W trwającej oktawie uroczystości Wszystkich Świętych do Watykanu przybywają rzesze pielgrzymów, którzy w długich kolejkach oczekują na wejście do Bazyliki św. Piotra i nawiedzenie grobu bł. Jana Pawła II i innych następców św. Piotra. – Przybyliśmy dziś na plac św. Piotra, aby otrzymać błogosławieństwo Ojca Świętego i wysłuchać jego orędzia w tym szczególnym czasie, ale także aby pomodlić się przed grobami bł. Jana Pawła II i innych Papieży – wyznaje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. Emilio Justo Autlán z diecezji Jalisco z Meksyku. Wczoraj na plac św. Piotra kapłan przyszedł z grupą meksykańskich pielgrzymów, którzy nawiedzają w listopadzie rzymskie bazyliki.

O słowach bł. Jana Pawła II, który również prosił o modlitwę po swojej śmierci, pamiętają także Polacy. – Przyjechaliśmy się pomodlić i niejako złożyć życzenia imieninowe bł. Janowi Pawłowi II (4 listopada Kościół czci św. Karola Boromeusza). Polecamy też Bogu nas, Polaków, abyśmy byli wierni Jego naukom i Kościołowi – mówi s. Joanna ze Zgromadzenia Sióstr Salezjanek z Częstochowy. Przed Bazyliką św. Piotra w długiej kolejce, mimo zmiennej aury oczekują pielgrzymi i turyści, by móc pomodlić się przed grobami Papieży.

– Osoba Jezusa i cała Jego tajemnica ucieleśniają jedność miłości Boga i bliźniego, jak dwa ramiona krzyża, pionowe i poziome. W Eucharystii ofiarowuje On tę podwójną miłość, dając nam siebie samego, abyśmy karmieni tym Chlebem wzajemnie się miłowali, tak jak On nas umiłował – mówił wczoraj w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” Benedykt XVI. Podejmując refleksję nad podwójnym przykazaniem miłości: miłować Boga i miłować bliźniego, wskazał na przykład świętych wspominanych podczas niedawnej uroczystości jako tych, „którzy, ufając łasce Bożej, starali się żyć zgodnie z tym podstawowym prawem”. – Miłość Boga i miłość bliźniego są nierozłączne i są ze sobą wzajemnie powiązane – nauczał Papież.

Dzień wcześniej Benedykt XVI odprawił Mszę św. w intencji zmarłych w ostatnim roku kardynałów, arcybiskupów i biskupów. Natomiast w dniu Wszystkich Wiernych Zmarłych wieczorem w Grotach Watykańskich modlił się za zmarłych Papieży. – Nasza modlitwa opiera się na trwałej nadziei, która nie zawodzi, ponieważ jest zagwarantowana przez Chrystusa, który w ciele doświadczył śmierci, aby ją pokonać cudownym wydarzeniem Zmartwychwstania – podkreślał w sobotniej homilii Ojciec Święty. Przypomniał również odpowiedź chrześcijan na rzeczywistość przejścia z życia doczesnego do wiecznego. -Na śmierć odpowiadamy z wiarą w Boga, z utwierdzonym spojrzeniem nadziei, która opiera się na Śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa – mówił Papież. Podkreślił znaczenie trwającej oktawy, zaznaczając, że wizyty na grobach bliskich „pozwalają odnowić więzi z drogimi nam osobami, które odeszły”.

W czasie sobotniej Liturgii Ojciec Święty przypomniał nazwiska niedawno zmarłych kardynałów, arcybiskupów i biskupów. Do Domu Ojca odeszło w ostatnim roku 10 kardynałów i 143 arcybiskupów i biskupów. W gronie tym są również trzej biskupi z Polski: śp. ks. bp Edward Materski – emerytowany ordynariusz radomski, śp. ks. bp Jan Bernard Szlaga – ordynariusz pelpliński, i śp. ks. bp Stefan Siczek – radomski biskup pomocniczy. – Myśląc o świadectwie naszych zmarłych braci, możemy w nich zobaczyć uczniów pokornych, miłosiernych, czystego serca, sług pokoju, przyjaciół Chrystusa, którzy ufając Jego obietnicy, w trudnościach i także prześladowaniach zachowali radość wiary, teraz zamieszkują w Domu Ojca -mówił Ojciec Święty o zmarłych pasterzach Kościoła.

Agnieszka Gracz, Watykan

drukuj