fot. PAP/EPA

Wdzięczni za Benedykta XVI

Na całym świecie trwają modlitwy dziękczynne za pontyfikat Ojca św. Benedykta XVI. Podczas specjalnych nabożeństw wierni na całym globie dziękują za jego posługę; w swych modlitwach pamiętają również o konklawe.   

Tak jest m.in. w diecezji warszawsko-praskiej, gdzie modlitwy we wszystkich świątyniach i kaplicach będą trwały aż do ogłoszenia decyzji konklawe. Diecezja Rzymu modlitwom za Ojca św. poświęci najbliższą niedzielę. Dziękczynna liturgia Episkopatu Niemiec za pontyfikat Benedykta XVI odbędzie się 28 lutego, zaś 5 marca w Archikatedrze Warszawskiej będzie sprawowana Msza św. z udziałem wszystkich polskich księży biskupów.

Ks. Tadeusz Guz, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, odnosząc się do osoby Ojca św. Benedykta XVI akcentuje, że mamy tu do czynienia z postacią, która wywiera ogromny wpływ na całą historię świata.

– Z taką postacią  w dziejach Kościoła, w dziejach nauki i świata, która należy do centralnych postaci; postaci, które wywierały i wywierają największy, najbardziej fundamentalny, gruntowny i jednocześnie niezwykle konstruktywny wpływ na całą historię świata – nie tylko na historię Kościoła.

Ks. profesor dodał, że w pontyfikacie Ojca św. Benedykta XVI możemy dostrzec niezwykłą mądrość.

– Jeżeli dokładniej przyjrzymy się metodom, sposobom i całemu duchowi prowadzenia Kościoła Świętego przez te ostatnie lata, to z całą pewnością możemy stwierdzić, że temu pontyfikatowi towarzyszyło i wciąż towarzyszy takie osobiste, wewnętrzne pragnienie Ojca św. Papież Benedykt XVI jak zapewnia w akcie rezygnacji, w dalszym ciągu będzie służył cierpieniem i modlitwą całemu Kościołowi. Jest to niezwykła mądrość i pragnienie uwewnętrznienia skarbu wiary, który każdy z nas otrzymał od Boga – dodał ks. prof. Tadeusz Guz.

 

Wypowiedź ks. prof. Tadeusza Guza


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj