Warszawskie Centrum Jana Pawła II: ponad 50 tys. osób obejrzało wystawę „Jan Paweł II – człowiek wolności”

Już ponad 50 tys. osób z kraju i zagranicy obejrzało wystawę „Jan Paweł II – człowiek z wolności”, którą z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i zbliżającej się 40. rocznicy wyboru krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na Papieża przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II.

Jak informują na swojej stronie internetowej organizatorzy wystawy, tak duże zainteresowanie ekspozycją skłoniło ich do przedłużenia jej o kolejny tydzień. Wystawę, która jest na Krakowskim Przedmieściu, obok kościoła św. Anny i Centralnej Biblioteki Rolniczej, odwiedzający mogą zobaczyć do niedzieli 16 września. Tego dnia w godz. 19.00-23.00 będzie ją można oglądać wraz z kuratorem.

„Przez trzy tygodnie wystawę odwiedziły tysiące ludzi z wielu krajów, reprezentujące wiele pokoleń: dzieci, ludzie w średnim wieku i osoby starsze. Cieszą oczywiście miłe wpisy do księgi pamiątkowej, ale bardzo satysfakcjonujący jest widok wielu młodych 20-30 latków, którzy zwiedzając tę ekspozycję, nie śpieszą się i czytają każdą planszę” – komentuje kurator wystawy Łukasz Ofiara.

Od poniedziałku na stronie www.czlowiekzwolnosci.centrumjp2.pl dostępny jest również wirtualny spacer po ekspozycji.

„To propozycja szczególnie dla tych, którzy z różnych powodów nie mogli dotrzeć do Warszawy i osobiście obejrzeć wystawy w plenerze. A warto, bo wystawa +Jan Paweł II – człowiek z wolności+ pokazuje fenomen polskiego Papieża, który obejmując stery Kościoła, wpłynął na losy całego świata” – zachęca dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk.

Dyrektor podkreśla jednocześnie, że „w nauczaniu Jana Pawła II temat wolności pojawiał się nieustannie, zaś jego mocne apele o poszanowanie godności i praw człowieka, rozpoczęły proces przemian społecznych zakończony upadkiem komunizmu”.

„Dla Jana Pawła II to był jednak dopiero początek egzaminu z wolności, przed którym staje współczesny Polak” – dodaje Michał Senk.

„+Jan Paweł II – człowiek z wolności+ przedstawia Karola Wojtyłę, który ze świadka historii odradzającej się Ojczyzny, przemienił się w jej kreatora. Wystawa pokazuje tego, który upominał się o wolność wewnętrzną każdego człowieka. Jednocześnie ekspozycja dotyka problemu wolności, próbując odpowiedzieć na pytanie, co znaczy +być wolnym+ według Jana Pawła II” – zaznaczył dyrektor Centrum Myśli JP2.

Jak podkreślają organizatorzy wystawy, jest ona prezentowana w nowoczesnym, specjalnie zaprojektowanym pawilonie. W jego czterech salach, poprzez ikonografię, instalacje oraz multimedia, zaprezentowane są dzieje Polski od momentu odzyskania niepodległości, aż po czasy współczesne. Faktograficzną oś stanowią najważniejsze momenty dziejowe Polski XX w., takie jak: odzyskanie niepodległości, II wojna światowa, czasy komunizmu oraz jego upadek i odzyskanie pełnej suwerenności. Tak skonstruowaną ikonografię wypełniają treści osnute wokół czterech filarów merytorycznych: niepodległości, kultury, narodu oraz wolności. Przewodnikiem po tej historii oraz głównym narratorem jest Jan Paweł II. Uzupełnieniem wystawy jest ekspozycja pomiędzy arkadami Centralnej Biblioteki Rolniczej. Ukryte między grafikami cytaty Jana Pawła II będzie można dostrzec jedynie przez specjalną lunetę umieszczoną na dachu pawilonu wystawy. Odwiedzający mogą także zrobić sobie selfie z Janem Pawłem II, a tłem tej fotografii będzie Plac Zamkowy.

Wystawa jest prezentowana w języku polskim i angielskim, a samo jej zwiedzanie jest nieodpłatne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl