Uroczystości pogrzebowe ks. abp. Szczepana Wesołego

W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach pożegnano księdza arcybiskupa Szczepana Wesołego, wieloletniego duszpasterza Polaków na emigracji, bliskiego współpracownika świętego Jana Pawła II, uczestnika Soboru Watykańskiego II.

Zgodnie ze swoją wolą wyrażoną w testamencie ks. abp Szczepan Wesoły spoczął w miejscu, które ukochał od pierwszych lat swego życia, w Katowicach.

Tego niezwykłego kapłana żegnali w poniedziałek licznie zgromadzeni wierni, księża, biskupi i siostry zakonne. Na początku liturgii odczytano list kondolencyjny Ojca Świętego Franciszka.

„Po wieczną nagrodę odszedł do Domu Ojca pasterz, który wypełniał posługę w sposób godny z oddaniem Bogu i wielką życzliwością wobec ludzi” – napisał Papież.  

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

– Dziękujemy ci za twoją służbę. Dziękujemy ci za twoje świadectwo wiary. Dziękujemy ci za twoje świadectwo miłości, zwłaszcza do naszych rodaków rozsianych po całym świecie. Dziękujemy ci za twoje umiłowanie Kościoła Chrystusowego – powiedział metropolita gnieźnieński.

W homilii metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc mówił, że ks. abp Szczepan Wesoły był wszędzie tam, gdzie potrzebowali go polscy wierni. To w 1980 r. rozpoczęła się najpiękniejsza karta życia i posługi arcybiskupa emigracji

– Był biskupem na każde zawołanie polskich środowisk rozsianych po całym świecie. Służył starej i nowej emigracji. Pocieszał tych, którzy się smucili z powodu losów Ojczyzny za żelazną kurtyną i losów rozdzielonych rodzin. Był przy kombatantach i harcerzach, gdzie przybywał wprowadzał pokój – zaznaczył ks. abp Wiktor Skworc.

Sam żyjąc na emigracji dawał przykład wielkiego umiłowania Ojczyzny – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

– W roku stulecia odzyskania niepodległości, Rzeczpospolita żegna wielkiego patriotę i syna górnośląskiej ziemi; zasłużonego kapłana, który zgodnie z przyjętą przez siebie dewizą, służył z radością, do końca gorliwie pełnił swoją duszpasterską posługę – odczytał słowa Andrzeja Dudy minister w Kancelarii Prezydenta RP, Adam Kwiatkowski.

Za wybitne zasługi został w maju odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Ksiądz arcybiskup Szczepan Wesoły zmarł 28 sierpnia w Rzymie. Miał 91 lat.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl