fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] W. Skurkiewicz: Będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego w Katowicach, gdyż jest to również 100. rocznica Powstania Śląskiego

Zdecydowaliśmy, że to w Katowicach będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego, bo to jest również 100. rocznica Powstania Śląskiego. To jest bardzo wielkie wydarzenie dla Śląska, ale też dla wojska, bo po raz pierwszy wojsko będzie defilować poza stolicą – mówił wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Jutro, 15 sierpnia, obchodzić będziemy Święto Wojska Polskiego. Ze względu na 100. rocznicę wybuchu Powstania Śląskiego to na Śląsku, w Katowicach, odbędzie się defilada po hasłem: „Wierni Polsce”. Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz podkreślił, iż jest to wielkie wydarzenie zarówno dla Śląska, jak i Wojska Polskiego.

– Zdecydowaliśmy, że to w Katowicach będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego, bo to jest również 100. rocznica Powstania Śląskiego. To jest bardzo wielkie wydarzenie dla Śląska, ale też dla wojska, bo po raz pierwszy wojsko będzie defilować poza stolicą. (…) W jutrzejszej defiladzie będzie uczestniczyło blisko 3 tys. żołnierzy, prawie 200 jednostek sprzętu wojskowego, nad głowami pojawi się ponad 60 statków powietrznych, więc to będzie wielkie przeżycie. My ze strony wojskowej jesteśmy już przygotowani – wyjaśnił Wojciech Skurkiewicz.

W całej Polsce będą odbywały się festyny wojskowe poświęcone obchodom Święta Wojska Polskiego.

– To nie tylko Katowice, bo zdecydowaliśmy o tym – i tę decyzję podjął minister Mariusz Błaszczak – że również w całej Polsce będą odbywały się festyny wojskowe, które są organizowane przez garnizony, jednostki wojskowe. (…) 17 miejsc, gdzie będziemy pokazywać technikę wojskową oraz pokazywać się jako wojsko i żołnierze, bo chcemy być przy społeczeństwie, przy Polakach w tym szczególnym momencie, kiedy wojsko świętuje – mówił wiceszef MON.

Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że Wojsko Polskie przechodzi obecnie wiele modernizacji, przede wszystkim polegających na zakupie nowego sprzętu wojskowego.

– Polska armia bardzo mocno się modernizuje i dziś naprawdę mamy się czym chwalić. W mediach widać kolejne umowy, konkretne podpisywane kontrakty, kolejne sprzęty, które są dostarczane na wyposażenie polskiej armii. (…) Również zmieniamy polskie lotnictwo – ta decyzja ministra Mariusza Błaszczaka, że odchodzimy od postsowieckiego sprzętu, dziś wcielana jest w życie. Mam nadzieję, że za chwilę otrzymamy pozytywną rekomendację zza Oceanu o tym, że Kongres USA wyrazi zgodę na zakup przez polski rząd najnowocześniejszych samolotów, maszyn myśliwskich, wielozadaniowych F-35, które wejdą w wyposażenie Wojska Polskiego – podkreślał Wojciech Skurkiewicz.

Całą rozmowę z wiceministrem Wojciechem Skurkiewiczem można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj