fot. PAP/Jacek Turczyk

Szef Sztabu Generalnego: Powinnością żołnierza pozostaje oddanie sprawie Rzeczypospolitej

Naszym wspólnym obowiązkiem jest otaczanie czcią bohaterów przeszłości a także służba dla przyszłości Polski; powinnością żołnierza pozostaje oddanie sprawie Rzeczypospolitej – napisał w Święto Wojska Polskiego szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak.

W życzeniach opublikowanych na stronie internetowej Sztabu Generalnego WP, gen. Andrzejczak podkreślił, że 15 sierpnia to dla żołnierzy wyjątkowy dzień w roku.

„Na pamiątkę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej obchodzimy święto Wojska Polskiego, zwane dawniej Świętem Żołnierza” – napisał.

Jak zaznaczył, polscy żołnierze pamiętają o „pokoleniach znanych i bezimiennych, bohaterskich obrońców Ojczyzny”.

„Wspominamy heroizm żołnierzy, którzy z bronią w ręku stanęli do walki w obronie odzyskanej wolności. Oddajemy im należny hołd” – podkreślił generał.

Według gen. Andrzejczaka, w roku, gdy obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości – a zarazem sto lat po ustanowieniu Sztabu Generalnego WP – żołnierze „w sposób szczególny” odczuwają „więź pokoleniową z obrońcami Rzeczypospolitej z roku 1920, ale także 1939 i lat późniejszych”.

„Wspominamy wszystkich, którzy w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzili” – dodał.

Jak podkreślił, „liczni żołnierze Wojska Polskiego, życiem i przelaną krwią zapisali najważniejsze karty historii oręża polskiego”.

„Jesteśmy ich spadkobiercami” – napisał szef sztabu.

Gen. broni Rajmund Andrzejczak zaznaczył, że choć dziś żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce, to jednak „bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze”.

„Naszym wspólnym obowiązkiem jest otaczanie czcią bohaterów przeszłości, a także służba dla przyszłości Polski” – wskazał.

„Powinnością żołnierza pozostaje oddanie sprawie Rzeczypospolitej” – przekonywał.

Generał złożył żołnierzom życzenia „wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym”.

„Niech poczucie służby będzie tym, co łączy żołnierskie pokolenia” – zaznaczył.

PAP/RIRM

drukuj