fot. PAP/Jacek Turczyk

Warszawa: trwają uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego

W Warszawie, z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, trwają uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Najważniejszym punktem wydarzenia jest Wielka Defilada Niepodległości, która rozpoczęła się po godz. 13.00.

Główne uroczystości Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się od uroczystej zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1029677609754480641

Wieniec pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego złożył również premier Mateusz Morawiecki.

O godz. 13.00 rozpoczęła się Wielka Defilada Niepodległości, którą poprzedził przegląd pododdziałów wojsk, którego dokonał prezydent Andrzej Duda – zwierzchnik Sił Zbrojnych.

Następnie głos zabrał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON w swoim przemówieniu podkreślił, że 98 lat temu wojsko polskie wykazało się niezwykłym heroizmem, walecznością, ofiarnością i zadziwiło świat, a Bitwa Warszawska przeszła do historii, jako jedna z decydujących o losach świata.

„98 lat temu wojsko polskie wykazało się niezwykłym heroizmem, niezwykłą walecznością, niezwykłą ofiarnością. Wojsko Polskie zadziwiło świat. Bitwa Warszawska przeszła do historii, jako jedna z bitew decydujących o losach świata” – podkreślił minister obrony narodowej.

Mariusz Błaszczak oświadczył, że dziś Wojsko Polskie „postępuje tą drogą – wyznaczoną przez heroizm, waleczność, ofiarność i zaangażowanie naszych przodków”.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił także prezydent Andrzej Duda, który akcentował, że 98 lat temu na przedpolach Warszawy zdarzył się cud nad Wisłą.

„Owszem, z całą pewnością był tam na pewno element cudu. Ludzie wierzący powiedzą: Pan Bóg stanął w obronie Polski, wsparł polskich żołnierzy, Matka Najświętsza wsparła swoich chłopców, swoje dzieci po to, żeby mogli się obronić przed sowiecką czerwoną nawałą, po to, żeby mogli obronić wolność, obronić niepodległość, ale przede wszystkim obronić chrześcijaństwo i życie” – wskazywał prezydent.

Jak zaznaczył Andrzej Duda, był tylko jeden z elementów sukcesu Bitwy Warszawskiej. Drugim – jak dodał – były: geniusz dowódców, męstwo żołnierzy, a przede wszystkim ich umiejętności.

„Te właśnie czynniki zdecydowały o tym, że Polska zwyciężyła, że manewr obejścia wojsk sowieckich Armii Czerwonej i ofensywy znad Wieprza powiódł się, że informacje nie przeszły albo nie uwierzono w to, że polska armia planuje tak szeroko zakrojoną i tak przygotowaną ofensywę” – podkreślił.

Prezydent akcentował, że Bitwa Warszawska to historia naszego zwycięstwa, naszej wielkiej dumy przed całym światem, bo Polacy, polscy żołnierze obronili wtedy Europę przed „czerwoną zarazą”.

„Kto wie, co by się stało gdyby nie męstwo polskich żołnierzy” – mówił Andrzej Duda.

Po wystąpieniach przedstawicieli władz widzowie zgromadzeni na Wisłostradzie w ramach Wielkiej Defilady Niepodległości mogli podziwiać pokaz sprzętu wojskowego polskiej armii.

Publiczność mogła również zobaczyć pokazy grup rekonstrukcyjnych, które zaprezentowały się w strojach historycznych z różnych epok.

RIRM/PAP

drukuj