Finał przetargu na budowę Muzeum Historii Polski

Najprawdopodobniej dziś zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy budowy Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. O sprawie napisała „Rzeczpospolita”.

Rozpoczęcie prac nad placówką, która – według zapowiedzi resortu kultury i dziedzictwa narodowego – ma powstać na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w przyszłym roku jest opóźnione.

Jedną z przyczyn był m.in. brak porozumienia między ministerstwem kultury i obrony narodowej dotyczącym udostępnienia Cytadeli dla robotników.

Do sprawy odniosła się rzecznik ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego Monika Piętas–Kurek.

– Budowa Muzeum Historii Polski jest dla ministerstwa sprawą absolutnie priorytetową. Myślę, że wszystkie działania będą podejmowane niezwłocznie. Trudno mi wyrokować, natomiast mam nadzieję, że uda się zmieścić w terminie – powiedziała Monika Piętas-Kurek.

Powołane w 2006 roku Muzeum Historii Polski dotychczas nie ma stałej siedziby; dwa lata temu postanowiono, że powstanie na terenie warszawskiej Cytadeli.

Znajdują się tam już Muzeum 10. Pawilonu, Muzeum Katyńskie oraz powstaje Muzeum Wojska Polskiego.

Muzeum Historii Polski zajmie główne miejsce w kompleksie; budynki ma połączyć plac, na którym będą się odbywać uroczystości.

Inwestycja będzie kosztować ok. 500 milionów złotych.

RIRM

drukuj