fot. Paweł Kucharski

W sanktuarium licheńskim rozpoczęły się warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi”

Rekordowa liczba ponad 230 osób rozpoczęła 8 lipca br. warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi” w licheńskim sanktuarium. Są wśród nich kapłani, klerycy, bracia zakonni oraz ludzie świeccy. W rozmaitych grupach warsztatowych będą oni poznawać tajniki umiejętności potrzebnych do sprawowania Mszy św. oraz innych sakramentów w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego, a także oficjum liturgii godzin i wybranych nabożeństw. Kazania rekolekcyjne poświęcone kapłaństwu głosi salwatorianin, ks. Jacek Nowak.

fot. Paweł Kucharski

„Ars Celebrandi” odbywa się w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, które dysponuje kilkoma kościołami i kilkunastoma kaplicami Tegoroczna edycja jest już ósma z kolei. Większość uczestników przyjechała z Polski, ale mimo utrudnień związanych z pandemią dotarli też uczestnicy z Niemiec i Francji.

fot. Paweł Kucharski

Organizatorów szczególnie cieszy udział dużej, 60-osobowej grupy duchowieństwa. Są kapłani diecezjalni, ale i zakonni: salwatorianie, franciszkanie, pijarzy, pallotyni i inni. Inna duża grupa to młodzież męska, która uczy się ministrantury. Są też dwie grupy śpiewacze, oddzielnie dla mężczyzn i kobiet, które przygotowują śpiewy chorału gregoriańskiego na Msze św. solenne i śpiewane oraz nabożeństwa celebrowane podczas warsztatów. Najmłodszy z uczestników ma 13 lat, a najstarszy 72.

fot. Paweł Kucharski

Podczas Mszy św. solennej celebrowanej w głównej bazylice licheńskiej w środę 14 lipca o godz. 13.40 zespół muzyki dawnej Bornus Consort zaśpiewa mszę polskiego poety renesansowego Krzysztofa Borka. Odprawione też zostaną (10 lipca o 11.30 i 11 lipca o 17.00 w kościele MB Częstochowskiej) dwie Msze święte w rycie dominikańskim – wywodzącej się z XIII wieku formie obrządku rzymskiego, którą mają prawo celebrować jedynie kapłani należący do Zakonu Kaznodziejskiego. Dlatego celebracje w tym obrządku w Polsce są rzadkością.

fot. Paweł Kucharski

Organizatorem warsztatów liturgicznych „Ars Celebrandi” jest Stowarzyszenie „Una Voce Polonia” afiliowane do międzynarodowej federacji katolików przywiązanych do Mszy trydenckiej FIUV. Od początku ich istnienia patronatu honorowego udzielał im ks. bp Wiesław Mering, który do niedawna był ordynariuszem diecezji włocławskiej.

Ogółem w ciągu ośmiu lat działania warsztatów „Ars Celebrandi” celebrować Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego nauczyło się już około stu kapłanów. Część z nich rozpoczęła regularne celebracje w miejscach swojej posługi. Zainteresowanie tą formą rytu rzymskiego wśród wiernych wciąż rośnie, o czym świadczy m.in. fakt, że w ciągu ostatnich dwóch lat liczba miejsc regularnej celebracji Mszy św. w NFRR w Polsce wzrosła ze 116 do 155. Warto też dodać, że około dwudziestu uczestników poprzednich edycji warsztatów wstąpiło do seminariów duchownych w poszczególnych polskich diecezjach.

fot. Paweł Kucharski

 

dr Dominika Krupińska/radiomaryja.pl

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl