fot. Autorstwa Adrian Tync - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71741116

W rodzinnym Chorzowie ks. Jana Machy wydarzenia przed jego beatyfikacją

W rodzinnym Chorzowie ks. Jana Machy, który zostanie beatyfikowany 20 listopada w katowickiej katedrze Chrystusa Króla, przygotowano wydarzenia poświęcone jego pamięci. Będą to m.in. rajd rowerowy, widowisko taneczne czy spacer turystyczny śladami ks. Jana Machy.

Ks. Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym. W tradycyjnej śląskiej rodzinie nazywany był zdrobniale „Hanikiem”. Od 1921 r. uczył się w szkole ludowej w Chorzowie, a w 1925 r. został przyjęty do Państwowego Gimnazjum Klasycznego w Królewskiej Hucie (obecne centrum Chorzowa). Po wyświęceniu na księdza w czerwcu 1939 r. najpierw pracował w swojej rodzinnej parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, potem został wikarym w Rudzie Śląskiej. [czytaj więcej]

Jako kapłan zaczął pomagać ofiarom hitlerowskiego terroru. We wrześniu 1941 r. został aresztowany na katowickim dworcu. Podczas licznych przesłuchań był torturowany. 17 lipca 1942 r. przed sądem specjalnym odbyła się rozprawa. Wyrok wykonano przez ścięcie gilotyną 3 grudnia 1942 r. w katowickim więzieniu przy ul. Mikołowskiej. Do dziś nie jest pewne, gdzie wywieziono ciało duchownego. Symboliczny grób ks. Jana Machy znajduje się na starym cmentarzu w Chorzowie Starym.

Pamięci ks. Jana Machy poświęcony został środowy panel dyskusyjny „Życzeniem moim było pracować dla Niego…” w Starochorzowskim Domu Kultury. O Haniku i jego czasach rozmawiali ks. Damian Bednarski, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Machy, historyk dr Jacek Kurek i prof. Grzegorz Bębnik z katowickiego IPN.

Dzień przed uroczystością beatyfikacyjną, 19 listopada, społeczność Zespołu Szkół Technicznych nr 2, które działa nadal w gmachu gimnazjum ks. Jana Machy, pokona na rowerach 40-kilometrową trasę prowadzącą przez ważne miejsca z życia chorzowskiego kapłana. W 2017 r. świeżo wówczas wyremontowana neoklasyczna aula tej szkoły otrzymała im. ks. Jana Machy.

20 listopada około godziny 9.30 na symbolicznej mogile księdza Jana Machy na cmentarzu parafialnym przy ulicy Kalusa zostaną uroczyście złożone kwiaty przez delegację z Urzędu Miasta w Chorzowie. 22 listopada w Chorzowskim Centrum Kultury wystawione zostanie widowisko taneczne w formie spektaklu tańca współczesnego „Hanik 1257” w wykonaniu grupy teatralnej Cordis.

Chorzowski oddział PTTK, Stowarzyszenie Miłośników Chorzowa oraz Urząd Miasta w Chorzowskie zaproszą na cykl bezpłatnych spacerów „Chorzowskimi śladami błogosławionego księdza Jana Machy” – 23 i 24 listopada oraz 3 grudnia. Obowiązują zapisy pod nr. tel. 32 416 53 13. Każdy spacer rozpocznie się przy tężni na Placu Hutników od strony zatoczki autobusowej przy ul. Kościuszki. [czytaj więcej] 

Uczestnicy przejadą autokarem do Chorzowa Starego, gdzie w trakcie spaceru będzie można zobaczyć rodzinny dom ks. Jana Machy przy ulicy Bożogrobców 44, kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny, Szkołę Podstawową numer 24 przy ulicy 17 Sierpnia 1 oraz symboliczną mogiłę na cmentarzu przy ulicy Kalusa, a także związany z tą postacią budynek „Sokoła” przy ulicy Mazurskiej. Po powrocie do centrum uczestnicy zobaczą jeszcze aulę im. ks. Machy w ZST nr 2.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl