W poniedziałek rusza 37. Piesza Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę

Pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” w poniedziałek w Wiślicy rozpocznie się 37. Piesza Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę. Przez osiem dni pielgrzymi pokonają ponad 200 km. Do Częstochowy dojdą 13 sierpnia.

Tak, jak co roku pielgrzymi pokonają trasę z Wiślicy przez Kielce, Włoszczowę (Świętokrzyskie), Koniecpol (Śląskie) aż do Częstochowy.

„Trasa jest ta sama, co w zeszłym roku. Wychodzimy z Wiślicy, po Busku Zdroju dzielimy się na dwie grupy – jedna idzie do Chmielnika, druga do Pińczowa, później spotykamy się razem w Morawicy. Przez to grupa pińczowska dokłada ok. 5 km, ale poza tym wszyscy przejdą ok. 210 km” – przekazał PAP rzecznik prasowy pielgrzymki Mateusz Żelazny.

Zaznaczył, że w tym roku organizatorzy mieli niewielkie problemy z trasą w Kielcach, ze względu na remonty ulic: Husarskiej, Wapiennikowej i Ściegiennego oraz Piekoszowskiej.

„W pierwszym wariancie (ul. Husarska, Wapiennikowa i Ściegiennego) prawdopodobnie pójdziemy bokiem osiedlami. Przy ulicy Piekoszowskiej przejdziemy ul. Szajnowicza-Iwanowa w stronę Malikowa do ronda” – powiedział Mateusz Żelazny.

Jak podkreślił, kielecka pielgrzymka została poproszona o przetestowanie specjalnej aplikacji mobilnej „Bonafide”.

„Po jej zainstalowaniu uczestnik może zobaczyć m.in., który ma kilometr trasy, przewidywaną pogodę, wszystkie podawane przez nas komunikaty itp. To jest też mini blog, bo każdy może to spersonalizować pod siebie. Po kliknięciu w danym miejscu na trasie, może dodać jakieś wspomnienie, multimedia” – wyjaśnił rzecznik pielgrzymki.

W skierowanym do pielgrzymów słowie ordynariusz kielecki ks. bp Jan Piotrowski zachęcił ich, aby zabrali ze sobą intencje osobiste, rodzinne, zawodowe i parafialne oraz diecezjalne, aby „dzięki Maryi Jasnogórskiej Pani Zawierzenia i Jej pośrednictwu one wszystkie stały się miłe Jezusowi Chrystusowi”.

„Niech wśród tych intencji nie zabraknie modlitwy za chorych i cierpiących, modlitwy o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne. Jednocześnie setna rocznica niepodległości Polski domaga się modlitwy o trzeźwość Polaków, zgodę narodową, ducha patriotyzmu i pełnej miłości troski o naszą Ojczyznę” – zaapelował hierarcha.

Po raz kolejny duchowo do pątników mogą dołączyć Ci, którzy z różnych powodów nie mogą wziąć udziału w pielgrzymce. Każdy może, bowiem zapisać się do tzw. grupy duchowej, która wspiera pielgrzymów modlitwą i może przekazywać im swoje intencje.

Tegoroczną pielgrzymkę poprzedzi niedzielna Msza św. w wiślickiej Katedrze, której przewodniczyć będzie ordynariusz kielecki. Pątnicy na szlak wyruszą w poniedziałek rano. W ciągu ośmiu dni pokonają ponad 200 km, a na Jasną Górę dotrą 13 sierpnia we wczesnych godzinach popołudniowych.

Co roku w pielgrzymce kieleckiej liczącej ponad 200 km bierze udział około 2 tys. uczestników przypisanych do trzynastu grup.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl