Jasna Góra: 17. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców

Setki osób zgromadziła w sobotę na Jasnej Górze 17. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców. Pielgrzymi modlili się o bezpieczne podróże; akcentowali, że choć statystyki wypadków spadają, trzeba wciąż docierać do sumień kierowców z apelami o sprzyjające bezpieczeństwu zachowania.

Pielgrzymkę organizuje MIVA Polska. Organizacja ta prowadzi Akcję św. Krzysztof – 1 gr za 1 km bezpiecznej jazdy. W jej ramach MIVA Polska prosi kierowców, by jeździli ostrożnie i bezpiecznie, a jako wyraz podzięki Bogu za bezpieczną jazdę – przeznaczali 1 grosz za każdy przejechany kilometr na środki transportu dla misjonarzy.

W homilii podczas Mszy św. dla pielgrzymów w Kaplicy Matki Bożej administrator apostolski w Uzbekistanie ks. bp Jerzy Maculewicz wezwał do modlitwy, aby wszyscy użytkownicy dróg potrafili być chrześcijanami.

”Pamiętajmy, że każdy z nas, który się przemieszcza, powinien być chrześcijaninem, tzn. tym, który kocha Pana Boga i drugiego człowieka” – mówił, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium.

„Ta miłość drugiego człowieka to czasami też cierpliwość do tego, który przede mną jedzie zbyt szybko, zbyt wolno, postępuje nie zawsze tak, jak trzeba, jak wymagają tego prawa ruchu drogowego. (…) W życiu chrześcijańskim powinniśmy też na wszystkich uważać; na tych, których Bóg nam w danym momencie daje – abyśmy umieli ich kochać tak, jak chciałby tego Bóg, żebyśmy ich szanowali, respektowali tak, jak zawsze Bóg to robi” – apelował ks. bp Jerzy Maculewicz

W rozmowie z biurem prasowym Jasnej Góry krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midur m.in. nawiązał do spadających statystyk śmiertelnych ofiar wypadków na drogach. W 2017 r. odnotowano bowiem 2 tys. 818 ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, w 2016 r. było to ponad 3 tys., a w 2012 – 3,6 tys. ofiar.

„To jest przy ogromnym wzroście ilości pojazdów i kierowców, bo po polskich drogach jeździ ponad 24 mln pojazdów oraz 10 mln, które przejeżdża przez Polskę. To jest też wielka siła modlitwy z Jasnej Góry, dociera do sumień kierowców i zwalniają nogę z gazu, widzą też innych na drodze, czują, że potrzebne jest bezpieczeństwo na drodze” – ocenił.

Relacjonując działalność MIVA Polska dyrektor tej organizacji ks. Jerzy Kraśnicki uznał, że miniony rok okazał się bardzo owocny dla pomocy misjonarzom.

„Zaangażowanie wielu kierowców i ludzi dobrej woli, przyczyniło się do zrealizowania prawie 100 projektów na pojazdy misyjne” – powiedział.

„To ponad 50 samochodów, które dzięki tej pomocy otrzymali misjonarze; w większości są to terenowe samochody, to są busy np. w Kazachstanie, jest ambulans w Tanzanii, ale oprócz tego są też rowery dla katechistów, dla pomocników misji, a tych było 470 i kilkanaście motorowerów. Były łodzie i silniki do łodzi, zakres był bardzo duży. Poza tym nietypowy środek lokomocji, jaki udało nam się sfinansować, to paralotnia dla misjonarza w Ekwadorze” – wymieniał.

Ks. Jerzy Kraśnicki przypomniał, że to w większości efekt zaangażowania kierowców, biorących udział w akcji „1 gr za jeden kilometr”.

„Z tego rośnie ogromna pomoc, ogromne dzieło, dzięki któremu może być szerzona i głoszona Ewangelia na całym świecie” – podkreślił.

Podczas pobytu na Jasnej Górze środowisko kierowców zawierzyło swe intencje Matce Bożej Jasnogórskiej. Kapłani poświęcili też samochody ustawione na jasnogórskich parkingach.

Podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców przypominane są często „Wskazania w duszpasterstwie drogi” – ogłoszone przez Papieską Radę Duszpasterską Podróżujących i Migrantów w 2007 r i od tego czasu propagowane przez MIVA Polska.

Kolejne przykazania tego dekalogu brzmią: nie będziesz egoistą na drodze, nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi, pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować, szanuj pieszych, nie zabijaj – bądź trzeźwy, zapnij pasy – będziesz bezpieczny, nie bądź brawurowy w prędkości, nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo, pomagaj potrzebującym na drodze oraz przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej policji.

W sobotę na Jasną Górę pielgrzymowali ponadto m.in. bankowcy (według służb prasowych sanktuarium zebrało się ich ok. 4 tys.). Mszy św. w intencji tych pielgrzymów oraz ich rodzin przewodniczył ks. bp Antoni Długosz z Częstochowy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl