Sympozjum „Akademicki Ruch Misyjny. Wczoraj – dziś – jutro”

Zakończyło się poznańskie sympozjum „Akademicki Ruch Misyjny. Wczoraj – dziś – jutro”. Celem spotkania było odkrycie na nowo wartości i potrzeb istnienia akademickiego ruchu misyjnego, który rok temu obchodził 90-lecie istnienia.

W tym roku, po raz pierwszy w historii, studenci z całej Polski zrzeszeni w różnych ruchach misyjnych przyjechali do Poznania.

– Ludzie z całej Polski przyjechali tutaj po to, żeby się spotkać, poznać, aby dowiedzieć się czegoś o swojej działalności. Tak naprawdę takich wspólnot, grup i organizacji misyjnych jest sporo w Polsce – mówiła Agata Wachowiak z Akademickiego Koła Misjologicznego im. dr Wandy Błeńskiej. 

Podczas dwudniowego spotkania odkrywano na nowo wartości i potrzeby istnienia studenckich ruchów misyjnych. Zastanawiano się nad wyzwaniami, jakie stoją przed studentami angażującymi się w misje.

– Chcemy się zastanowić nad tym jaka jest nasza przyszłość, co powinniśmy robić jutro. Jakie wyzwania i przeszkody przed nami stoją i z czym będziemy musieli się zmierzyć – akcentowała Agata Wachowiak.

Kleryk Jan Cieślak od pięciu lat działa na rzecz misji. Wpływ na jego decyzję miała rodzina.   

– Zdecydowałem się na przystąpienie do tej grupy z tego powodu, iż przez wiele lat mój wuj pracował w Rwandzie na misjach. Stwierdziłem, że gdzieś te korzenie misyjne we mnie są, dlatego to moje zaangażowanie – podkreślał przedstawiciel Kleryckiego Koła Misyjnego w Poznaniu.

W poznańskim sympozjum brali udział nie tylko studenci, ale także siostry zakonne posługujące na misjach czy misjonarze.

Ksiądz doktor Kazimierz Szymczycha spędził w Kongu25 lat.

– Misje są takim ciągłym dorastaniem do poznania człowieka. Zawsze będą nas różnić wartości kulturowe, religijne, ale ważne jest to, że łączy nas człowieczeństwo, ten Boży dar – wskazywał werbista.

Sympozjum zorganizowano na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl