Ks. A. Lubowicki: Młodzież potrzebuje dobrych wspólnot kształtujących charakter

Młodzież potrzebuje dobrych wspólnot kształtujących charakter i wychowujących do realizacji misji w dorosłym życiu – powiedział PAP asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ks. Andrzej Lubowicki po zakończonych w sobotę obradach Krajowej Rady KSM w Sekretariacie KEP.

Ks. Andrzej Lubowicki podkreślił, że Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Polsce ma swoje historyczne zadanie: zorganizować młodzież w Kościele i w Polsce, tak jak czyniło to w 20-leciu międzywojennym kiedy było organizacją jednoczącą i formującą.

„W dobie pluralizmu młodzież potrzebuje dobrych wspólnot kształtujących charakter i wychowujących do realizacji misji w dorosłym życiu” – dodał.

Poinformował jednocześnie, że 25 czerwca z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, KSM w Warszawie zorganizuje konferencję: „Wychowanie drogą do niepodległości. Wczoraj, dziś, jutro.”

Jak podkreślił ks. Andrzej Lubowicki, „KSM ma misję formacyjną, organizacyjną i tak jak Kościół ma być jedną wspólnotą młodzieżowych wspólnot w Polsce”.

„KSM to znaczy: młodzież razem chce służyć Bogu Kościołowi i Ojczyźnie” – zaznaczył. Dodał, że zawołanie organizacyjne „GOTÓW” – mówi że „należy to czynić już teraz i nie czekać”. Zaprosił też młodzież w Polsce do tworzenia wspólnot.

„Już dzisiaj zależy od Polskiej młodzieży następne tysiąc lat, bo młodzież to przyszłość” – zauważył duchowny.

Przewodniczący KSM Patryk Czech powiedział PAP po zakończonych obradach, że w dobie informatyzacji codzienności, odpowiedzią na potrzeby młodych jest powstająca platforma Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

„Ma być to internetowa przestrzeń jednocząca druhny i druhów w Polsce. Będzie miejscem wymiany informacji oraz integracji Stowarzyszenia. W tym kontekście poruszono także kwestię ochrony danych osobowych, czyli temat bardzo aktualny i ważny, ze względu na zachodzące obecnie zmiany prawne” – wskazał Patryk Czech.

Zwrócił jednocześnie uwagę na cztery kluczowe kierunki KSM: służbę, relację, formację oraz statut. Mówiąc o formacji powiedział: „Mając dobrze przygotowanego KSM-owicza Polsce ofiarowujemy młodego patriotę, Jezusowi prawdziwego przyjaciela, zaś Stowarzyszeniu świadomego członka”.

Jak poinformował Patryk Czech, inne tematy, które były omawiane podczas obrad Krajowej Rady KSM, to m.in. Rajd dla Życia – inicjatywa promująca troskę o życie każdego poczętego dziecka, główne obchody 450. rocznicy narodzin dla nieba św. Stanisława Kostki – patrona KSM i pielgrzymka do Rzymu jego śladami.

Przewodniczący KSM podkreślił też, że tworząc dobrą przestrzeń rozwoju, KSM organizuje wakacyjny wypoczynek, czyli tzw. „Wakacje z wartościami”. Dodał, że liderzy Stowarzyszenia wypoczywać będą na Śnieżnicy, w tym roku pod hasłem „KSM-owskie DNA”. Stowarzyszenia w diecezjach także posiadają bogatą ofertę wakacyjnego wypoczynku, którą szerzej prezentują na swoich stronach internetowych i w portalach społecznościowych.

KSM jest organizacją zrzeszającą 15 tysięcy młodych ludzi, którzy przez działanie chcą się rozwijać, a przez to służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Stowarzyszenie działa w 38 polskich diecezjach. Jego historia sięga lat dwudziestych XX wieku. W powojennej Polsce zostało reaktywowane 10 października 1990 roku.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl