fot. pixabay.com

W niedzielę przypada Światowy Dzień Chorego

W niedzielę – 11 lutego – przypada Światowy Dzień Chorego. W wielu parafiach sprawowane będą Msze święte w intencji osób chorych na ciele i duchu. Udzielany będzie również sakrament namaszczenia chorych.

Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu to największy tego typu szpital na Dolnym Śląsku. Przebywają tam pacjenci, którzy borykają się z podobnymi problemami jak chorzy innych placówek klinicznych.

– Jest cierpienie, jest ból, jest poczucie czasem beznadziei, jest zdenerwowanie, co ja tu jeszcze robię, kiedy wyjdę – mówił kapelan Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu, ks. Jerzy Żytowiecki.

Ks. Jerzy Żytowiecki od pięciu lat towarzyszy pacjentom w ich zmaganiu z chorobą.

– Im dłużej tam jestem, tym bardziej tę pracę lubię – zaznaczył duchowny.

Chorzy fizycznie, duchowo czy psychicznie, bez względu na stopień zaawansowania choroby potrzebują tego samego, by z nimi po prostu być.

– Wysłuchać, współczuć, powiedzieć dobrą nowinę. Oni nie chcą tam żadnych nakazów, oskarżeń. Oni chcą współczucia, poratowania, poradzenia – podkreślił ks. Jerzy Żytowiecki.

Chorzy potrzebują też tego, co każdy z nas może ofiarować – modlitwę. Szczególną okazją do tego będzie Światowy Dzień Chorego, który ustanowiony został przez Papieża Polaka – św. Jana Pawła II.

– Chorzy, słabi, ubodzy, są w sercu Kościoła i muszą być także w centrum naszej ludzkiej uwagi oraz duszpasterskiej troski. Nie zapominajmy o tym! – apelował Ojciec Święty Franciszek.

Światowy Dzień Chorego to dzień szczególnej modlitwy w intencji chorych i tych, którzy się źle mają, ale także lekarzy, pielęgniarek i wszystkich pracowników zawodów medycznych.

– W Światowy Dzień Chorego na Jasnej Górze podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 12.30 udzielone zostanie błogosławieństwo lourdzkie i sakrament namaszczenia chorych. Po Apelu Jasnogórskim odbędzie się czuwanie przedstawicieli ruchu „Betel” – czytamy w ogłoszeniu Jasnej Góry.

Członkowie Ruchu „Betel” opiekują się m.in. osobami starszymi, chorymi oraz niepełnosprawnymi ruchowo i intelektualnie. Sakrament namaszczenia chorych udzielany będzie również w innych parafiach w kraju i za granicą. W niedzielę przypada również wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl