fot. episkopat.pl

Ks. abp Skworc wezwał do nieustannego stawania w obronie każdego życia

Do nieustannego stawania w obronie każdego życia, od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, wezwał we wtorek metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc. W Światowym Dniu Chorego hierarcha odprawił Mszę w kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku-Orzepowicach.

Światowy Dzień Chorego, ustanowiony z inicjatywy Jana Pawła II, obchodzony jest we wtorek po raz 28. Msza święta z udziałem księdza arcybiskupa była centralnym punktem obchodów w archidiecezji katowickiej. W homilii metropolita nawiązał do orędzia papieża Franciszka, m.in. wzywając do obrony życia.

„Wasze działanie niech będzie stale nakierowane na godność i życie człowieka, bez jakiejkolwiek zgody na działania o charakterze eutanazji, wspomaganego samobójstwa, zaprzestania podtrzymywania życia, nawet wtedy, gdy stan choroby jest nieodwracalny” – mówił ks. abp Skworc, cytując papieskie słowo na Światowy Dzień Chorego.

„To także konkretny sposób, aby czcić Boga sercem, a nie wargami, kiedy respektuje się jego przykazania” – dodał.

Metropolita podziękował pracownikom służby zdrowia „za stałe podejmowanie trudu leczenia, pielęgnowania i rehabilitowania osób chorych, niepełnosprawnych i osłabionych wiekiem”.

Podkreślił, że w ich działalność wpisuje się także misja Kościoła.

 „Staramy się to wszystko czynić na miarę naszych możliwości poprzez duszpasterstwo chorych i służby zdrowia. Poprzez posługę nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej idących z eucharystycznym Jezusem do chorych w domu” – mówił, wzywając do przyjęcia postawy ewangelicznego miłosiernego samarytanina.

„Trudno też dziś nie zauważyć pozytywnie decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej skrócenia czasu oczekiwania na pierwszą wizytę i zniesienie limitów do: kardiologa, ortopedy, endokrynologa i neurologa, co ma obowiązywać od marca br. To krok w dobrym kierunku. Czekamy na kolejne, bo wiemy jak ważnym – by nie powiedzieć decydującym – czynnikiem w postawieniu diagnozy i leczeniu jest czas” – podkreślił ksiądz arcybiskup.

Nawiązując do orędzia papieża Franciszka, ks. abp Skworc powiedział, że każdy z nas potrzebuje stałego odkrywania pełnej miłości i zrozumienia obecności Osoby Chrystusa, który „jako Lekarz ciała i duszy ludzkiej, potrafi pokrzepić utrudzonego cierpieniem człowieka”.

„Syn Boży, który stał się człowiekiem nie usunął z ludzkiego życia choroby i cierpienia, ale przyjmując je, przekształcił je w sobie i ukazał, jak je owocnie przeżywać” – mówił, wskazując, iż „szczególnym powołaniem osoby chorej jest więc droga ofiarowania cierpienia w zjednoczeniu z Chrystusem za Kościół, za całą ludzką rodzinę”.

„Bóg zapłać wam za waszą modlitwę oraz ofiarę cierpienia, które w łączności z ofiarą Jezusa, stają się trwałym duchowym budulcem wspólnoty Kościoła. Zechciejcie ofiarować wasze cierpienia za kapłanów naszej archidiecezji, wypraszajcie dla nich świętość i wytrwałość. Proszę was o modlitwę o nowe powołania kapłańskie, szczególnie do Śląskiego Seminarium Duchownego. Módlcie się o pokój w ludzkiej rodzinie; o rozbrojenie serc” – apelował arcybiskup podczas Mszy św. w rybnickim szpitalu.

Metropolita przytoczył refleksje kard. Stefana Wyszyńskiego, który w swoich „Zapiskach Więziennych” napisał, że „każde cierpienie ma swój głęboki sens, który powoli odsłania się, jak upływają dni i przepływają bóle. To jest sens boży, nie ludzki. Cierpienie kapłana ma zawsze boży sens, gdyż jest on postawiony jako znak. Jeśli więc to jest Tobie, Chryste, i Twemu Kościołowi, potrzebne – nie odmawiam Ci niczego, choć wiem, jak trudno jest dać z siebie nawet niewiele”.

„Cierpienie Prymasa Tysiąclecia, przyjęte przez niego i ofiarowane za naszą Ojczyznę, przyniosło wielki dobroczynny owoc dla Kościoła” – ocenił w homilii metropolita katowicki.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście skierowanym 13 maja 1992 r. do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego. Jako datę obchodów wyznaczono dzień 11 lutego, kiedy Kościół katolicki wspomina objawienie Matki Bożej w Lourdes.

Hasłem papieskiego orędzia na tegoroczny 28. Światowy Dzień Chorego są słowa Jezusa: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię”. Franciszek napisał w orędziu m.in., że „życie jest święte i należy do Boga, dlatego jest nienaruszalne i nietykalne”. Papież podkreślił, że w obliczu wielu chorób, nieuleczalnych i przewlekłych, psychicznych i niesprawności „czasami brakuje człowieczeństwa”.

„Dlatego konieczne jest spersonalizowanie podejścia do pacjenta” – wskazał.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl