„Leczyć chorego poprzez leczenie relacji” – obchodzimy 32. Światowy Dzień Chorego

W Kościele przypada dziś 32. Światowy Dzień Chorego. Obchodzimy go we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony w 1992 roku przez św. Jana Pawła II. Jego celem jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących i zwrócenie uwagi na ich potrzeby. W tym roku obchodzimy go pod hasłem: „Leczyć chorego poprzez leczenie relacji”.

Papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Chorego uwrażliwia wszystkich na osoby cierpiące. Zaznacza, że pierwszą formą opieki w chorobie jest bliskość pełna uczucia i czułości. Do przesłania papieża Franciszka nawiązał przewodniczący zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. służby zdrowia, ks. bp Romuald Kamiński.

– Nie jest dobrze, by człowiek był sam – to są słowa zaczerpnięte z Księgi Rodzaju. Jest to szczególnie ważne, gdy mówimy o tym wszystkim, co jest związane z chorobą. Ona jest częścią ludzkiego doświadczenia. Gdyby spojrzeć na nią ogólniej, to jest to największa populacja ludzi w całej wspólnocie ludzkiej – prawie wszyscy ludzie są w jakiś sposób dotknięci chorobą czy niemocą – powiedział ks. bp Romuald Kamiński.

W Polsce główne uroczystości w ramach obchodów odbędą się w Warszawie w stołecznym sanktuarium Matki Bożej z Lourdes. Msza św. w intencji chorych będzie sprawowana o godz. 11.00.

RIRM

drukuj