fot. Monika Bilska

Światowy Dzień Chorego w toruńskim sanktuarium

Jan Paweł II, gdziekolwiek jechał, zawsze spotykał się z chorymi i bardzo często podkreślał, że chorzy – poprzez swoje cierpienie – są przyszłością Kościoła. Pan Bóg daje wiele łask nie tylko im, ale poprzez nich udziela łask rodzinom, które są bardzo potrzebne. Chorzy są bardzo potrzebni całemu Kościołowi. Raz w roku obchodzimy Światowy Dzień Chorego – święto  ustanowione przez Papieża Polaka – powiedział o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

W piątek 11 lutego we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes –obchodzimy XXX Światowy Dzień Chorego.

W tym roku przebiega pod hasłem: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny (Łk 6, 3-6). Trwając na drodze miłosierdzia przy tych, którzy cierpią”.

– To dzień bardzo mocno związany z postacią świętego Jana Pawła II. Przypominamy sobie wszystkie jego pielgrzymki. Papież, gdziekolwiek jechał, zawsze spotykał się z chorymi i bardzo często podkreślał, że chorzy – poprzez swoje cierpienie – są przyszłością Kościoła. Pan Bóg daje wiele łask nie tylko im, ale poprzez nich udziela łask rodzinom, które są bardzo potrzebne. Chorzy są bardzo potrzebni całemu Kościołowi. Raz w roku obchodzimy to święto ustanowione przez świętego Jana Pawła II – wskazał o. Andrzej Laskosz CSsR.

Światowy Dzień Chorego będzie obchodzony również w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

– Zapraszamy chorych, by skorzystali z sakramentu spowiedzi. Również będzie różaniec, bo przecież codziennie go odmawiamy w intencji chorych, a potem Msza święta i sakrament namaszczenia chorych. To bardzo ważne, by przyjmować sakrament, który jest potrzebny do uzdrowienia. Będzie także błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem – podkreślił kustosz sanktuarium.

– To moment, w którym trzeba dziękować Panu Bogu za wszystkich lekarzy, pielęgniarki i inne osoby, które codziennie posługują chorym. Jeden z biskupów powiedział kiedyś, że jak chcemy zobaczyć świętych, to powinniśmy patrzeć na tych, którzy zajmują się chorymi – dodał o. Andrzej Laskosz CSsR.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II.

radiomaryja.pl

drukuj