fot. Tomasz Strąg

Toruń: w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła modlono się za tych, którzy oddali życie ratując Żydów

W Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji tych, którzy oddali swoje życie ratując Żydów.

Dobrze, że dzisiaj jest ten dzień, pokazuje nam to historia oraz ludzie, jak daleko można te dobre owoce wydawać. Liczą się tylko dobre owoce – nie złość oraz nienawiść – liczy się to co dobrego uczynimy – zaznaczył w homilii o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor i założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam.

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, znajduje się szczególne miejsce – to kaplica pamięci – w której znajdują się nazwiska tych, którzy oddali swoje życie ratując Żydów.

Podajemy prawie 1200 nazwisk tych, którzy w czasie II wojny światowej zachowali się jak trzeba, ratując drugiego człowieka – mówił o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Z tego miejsca – jak podkreślił prof. Mirosław Golon – wypływa szczególne przesłanie.

My popularyzując, modląc się w kaplicy pamięci polskich męczenników, tutaj w Toruniu, wspominając takich bohaterów, dajemy też dla wszystkich ludzi apel o miłość bliźniego – wskazał prof. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Nieopodal świątyni powstanie także park pamięci, w którym znajdą się nazwiska tych, którzy pomagali ratując Żydów. Świadectwa tych heroicznych postaw znajdą się także w powstającym muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

TV Trwam News/RIRM

drukuj