fot. flickr.com

Ks. M. Iżycki: W Światowy Dzień Chorego jednoczymy się z cierpieniem

Jednoczymy się z cierpieniem ludzi chorych, bo wszyscy jesteśmy Caritas – mówił w przesłaniu na Światowy Dzień Chorego ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, największej organizacji charytatywnej niosącej pomoc chorym w Polsce.

W święto Matki Bożej z Lourdes, w poniedziałek, 11 lutego, obchodzony jest po raz 27. Światowy Dzień Chorego.

„Cierpienie samo w sobie jest bezsensowne i pozostałoby takie, gdyby nie fakt, że to sam Bóg przyjął na siebie grzechy i cierpienia wszystkich ludzi” – podkreślił ks. Marcin Iżycki w przesłaniu przekazanym dziś PAP.

„W Światowy Dzień Chorego jednoczymy się z waszym cierpieniem, bo wszyscy jesteśmy Caritas i wszyscy jesteśmy zobowiązani przynieść wam ulgę modlitwą i działaniem” – dodał kapłan.

Ks. Iżycki w imieniu Caritas Polska złożył podziękowanie setkom wolontariuszy i pracowników Caritas, którzy poświęcają swój czas, aby ulżyć chorym w ich cierpieniu, a także pracownikom mediów społecznego przekazu, którzy na co dzień włączają się w wielkie dzieło pomocy.

„Wierzymy, że ich obecność w szpitalach, domach i hospicjach rozjaśnia rzeczywistość otaczającą chorych, przynosząc uśmiech, troskę i nadzieję na lepsze. Jednocześnie prosimy o wsparcie modlitewne oraz działania, które przyniosą ulgę tym, którzy tak na nią liczą, w Światowym Dniu Chorego i każdego dnia” – napisał w przesłaniu ks. Iżycki.

Caritas w Polsce prowadzi różnorodne działania na rzecz osób chorych, starszych i samotnych prowadząc ponad 400 placówek opieki zdrowotnej. W ich skład wchodzą: wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, poradnie lekarskie, Stacje Opieki, hospicja stacjonarne i domowe, Niepubliczne Stacje Opieki Zdrowotnej i inne. Potrzeby osób chorych wspierają w szczególny sposób akcje „Jałmużna Wielkopostna” oraz kampania 1 proc.

Światowy Dzień Chorego odbywa się z inicjatywy papieża Jana Pawła II od 1992 roku. Przypada 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W tym roku hasło przewodnie brzmi: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”. W Dniu Chorego w wielu kościołach organizowane są Msze św., połączone z udzieleniem sakramentu chorych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl