fot. Mirek Krajewski FNS

Ewangelia na niedzielę: niezwykła wiara i odwaga trędowatego

Pewnego dnia przyszedł do Jezusa trędowaty i upadając na kolana, prosił Go: „Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”. Zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: „Chcę, bądź oczyszczony”. Natychmiast trąd go opuścił i został oczyszczony. Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił ze słowami: „Uważaj, nikomu nic nie mów, ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż za swe oczyszczenie ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich”. Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło, tak że Jezus nie mógł już jawnie wejść do miasta, lecz przebywał w miejscach pustynnych. A ludzie zewsząd schodzili się do Niego.

Mk 1,40-45

* * *

Sytuacja chorych na trąd zawsze była dramatyczna. Nie mieli prawa spotykać się ze zdrowymi, nawet z najbliższej rodziny. Uwagę zwraca niezwykła wiara i wolność trędowatego z dzisiejszej Ewangelii. Jest przekonany, że Jezus może zmienić jego los i jednocześnie ma odwagę powiedzieć: „Jeśli chcesz…” Na jego szczególne zachowanie zwraca uwagę dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 11 lutego.

Możesz mnie oczyścić

Trędowaty wiedział, że Jezus ma moc nie tylko, aby go uzdrowić, ale też oczyścić od zła. Jednak niczego nie wymuszał. Powiedział: „Jeśli chcesz…” Jezus odpowiada „chcę” i trąd go natychmiast opuścił. Bóg chce naszej wolności i szczęścia, a nie przedłużania naszych cierpień.

O jakie oczyszczenie chciałbym dziś prosić?

Uważaj

Po uzdrowieniu, Jezus zostawił człowiekowi słowo: „Uważaj…” . Chciał, aby w nowym życiu słowo Boga panowało nad jego emocjami, by nie żył tylko w euforii. Jednak uzdrowiony, pełen radości, nie zachował tego słowa i Jezus „nie mógł już jawnie wejść do miasta”. Nieprzyjęcie, zaniedbanie słowa Jezusa, utrudnia Mu działanie w moim życiu.

Czy z uwagą słucham słów Boga, które do mnie wypowiada?

Gdy chcesz się modlić

W tym tygodniu będziemy już przeżywać Środę Popielcową. Czego Bóg oczekuje ode mnie w czasie Wielkiego Postu, który po raz kolejny od Niego otrzymuję? Jezus mówi o dyskrecji i wewnętrznym przeżywaniu osobistej modlitwy: „Gdy chcesz się modlić, wejdź do swojej izdebki i zamknij drzwi”. Uwrażliwia też na dyskretną dobroczynność wobec potrzebujących: „Niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa”. Stawia przed nami znak krzyża.

Jednak na końcu wszystkiego jest zmartwychwstanie!

Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów, Kraków

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl