fot. FB Dorota Chilik

W Miejscu Piastowym trwa sympozjum naukowe „Co Polska dała światu?”

Z inicjatywy Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła  w Miejscu Miastowym odbywa się sympozjum naukowe pod hasłem: „Co Polska dała światu?”. Wśród prelegentów jest ks. bp Sławomir Oder, ordynariusz diecezji gliwickiej.

Na pytanie „Co Polska dała światu?”, które stało się hasłem sympozjum zorganizowanego w Miejscu Piastowym, jako pierwszy odpowiedzi szukał ks. dr Rafał Kamiński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przywołał on postać bł. Bronisława Markiewicza. Sięgnął po jego diagnozę sytuacji Polski, która była zarazem programem odnowy życia narodowego i społecznego.

– To lekarstwo absolutnie się nie przeterminowało ani o jeden dzień – mówił ks. dr Rafał Kamiński.

W swojej diagnozie bł. Bronisław Markiewicz żądał rezygnacji zaborców z monopolu nauczania. Zwracał też uwagę, by uczyć właściwej postawy wobec pracy. Mówił o sprawiedliwym traktowaniu ludzi, by podtrzymać w nich sens pracowitości. Podkreślał potrzebę troski o język ojczysty i postulował reformę programów wychowania w szkołach.

– Bo są one zbyt przeładowane treściami niepotrzebnymi, które eliminują w życiu dziecka i młodego człowieka możliwość namysłu, rozwijania swoich zainteresowań, pasji i powołania – podkreślał ks. dr Rafał Kamiński.

Postać św. Jana Pawła II przywołał w trakcie sympozjum ks. bp Sławomir Oder. Rysował postać Ojca Świętego jako męża stanu i zauważył, że właściwym kryterium dla oceny wielkości Papieża był jego stosunek do życia.

– Spośród wszystkich elementów, które składają się na mozaikę świętości Jana Pawła II, jego miłość do człowieka – ze szczególnym odniesieniem do wartości życia ludzkiego – stanowi z pewnością rys szczególny – zaakcentował ordynariusz diecezji gliwickiej.

Jak mówił ks. bp Sławomir Oder, Ojciec Święty wykazywał słuszność kultury życia i przestrzegał przed niebezpieczeństwem kultury śmierci. Papież chciał wzbudzić w umysłach ludzi świadomość strzeżenia życia i nadziei godności człowieka.

– Zostawił taką spuściznę, że 200 lat będzie można go czytać i nie wyczerpie się źródło tego, co zostawił nam Jan Paweł II – zauważył ks. dr Leszek Przybylski, który moderował dyskusję.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl