[TYLKO U NAS] O. Kazimierz Szymczycha: Niedziela „Ad Gentes” przypomina, aby prócz modlitwy i postu była również jałmużna. Misjonarze czekają na naszą pomoc

Misjonarze są znakiem nadziei, niosą ulgę strapionym, chorym i ubogim. Dlatego mają prawo zarówno do naszych ofiar duchowych, jak i materialnych. Cieszymy się, że dzisiejszy dzień przypomina o blisko 2 tys. naszych misjonarzy, którzy na nowo będą mogli włożyć coś do misjonarskiego trzosa, by nieść pomoc innym – wskazał o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. Dziś przypada Niedziela „Ad Gentes” – dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. 

Tegoroczna Niedziela „Ad Gentes” przebiega pod hasłem: „Żyjmy Eucharystią”.

– Modlimy się, aby misjonarze czerpali z Eucharystii siłę do codziennych posług, zmagań i dawali świadectwo miłości. Dziękujemy Bogu w ten dzień za trud misjonarski, oddanie się sprawie Ewangelii. Prosimy, żeby strzegł ich od niebezpieczeństw, pomagał w trudnościach, błogosławił w pracy, żeby Eucharystia rzeczywiście była dla nich siłą, którą żyją codziennie – mówił o. Kazimierz Szymczycha.

Polscy misjonarze niosą Dobrą Nowinę na wszystkich kontynentach świata. Obecnie jest ich 1883 w 99 krajach. Wśród polskich misjonarzy są kapłani zakonni i diecezjalni, siostry zakonne, bracia ze zgromadzeń oraz osoby świeckie.

– Są tam po to, aby towarzyszyć swoim owieczkom. Jesteśmy z nich dumni. W czasie pandemii misjonarze pozostali na placówkach, chociaż wiele organizacji pozarządowych wycofało się z terenów misyjnych. Pozostali, by być znakiem nadziei, nieść ulgę strapionym, chorym i ubogim. Dlatego mają prawo do naszej modlitwy, zarówno do ofiar duchowych, jak i materialnych.  Jesteśmy im wdzięczni, że tam są. Jesteśmy wdzięczni także wszystkim Polakom, katolikom, chrześcijanom, że wspierają modlitwą i ofiarą. Niedziela „Ad Gentes” przypomina, aby prócz modlitwy i postu była również jałmużna – by ta drobna składka, którą można dziś złożyć do puszek przy kościołach w naszej ojczyźnie, była zasileniem misjonarza – wskazał sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że pandemia stała się dla wielu misjonarzy i krajów misyjnych czasem głodu.

– Ludzie są głodni, bo zamknięto im wyjście z domu, z szałasów (w przypadku Indian); nie mają wody, nie mogą wyjść na pole, bo jest pandemia. Misjonarze, dzięki ofiarom z Polski mogą przede wszystkim zapobiegać temu, co jest najtrudniejsze dla człowieka – głodowi, który czasem doskwiera. Misjonarze czekają na naszą pomoc. Dzisiejszy dzień wyostrza naszą uwagę, aby nie zapomnieć o misjonarzach, którzy tak bardzo czekają na pomoc – podkreślił delegat ds. misjonarzy.

Pomostem między polskimi misjonarzami a darczyńcami jest m.in. Dzieło Pomocy „Ad Gentes” [czytaj więcej].  W ubiegłym roku instytucja zrealizowała 99 projektów na kwotę 470 tys. złotych i wsparła walkę ze skutkami pandemii wśród ubogich kwotą ponad 2,6 mln złotych.

– Najważniejsza misja wychodzi oczywiście od samego człowieka – misjonarz dba o wiarę, buduje kościoły, kaplice; dba o intelekt, a więc powstają szkoły, przedszkola; dba o zdrowie, więc funkcjonują ośrodki zdrowia (…). Cieszymy się, że dzisiejszy dzień przypomina o blisko 2 tys. naszych misjonarzy, którzy na nowo będą mogli włożyć coś do misjonarskiego trzosa, by nieść pomoc innym – powiedział rozmówca. 

Polskim misjonarzom można pomóc także poprzez wysłanie SMS o treści „Misje” na numer 72032.

– Koszt SMS-a to 2,46 zł. Dla nas to będzie drobiazg, ale on pomoże naprawdę wielu, wielu misjonarzom. Z tych drobiazgów miarka się powiększy, aby – oprócz wiary i intelektu – również materialne kwestie można było podnieść do wyższej rangi (…). Już teraz dziękuję za każdy dar, który zostanie dziś złożony dla polskich misjonarzy – mówił o. Kazimierz Szymczycha.

Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 756 osób. Krajami, w których jest najwięcej polskich misjonarzy, są: Brazylia – 236, Boliwia – 120, Argentyna – 116,  Peru – 57 i Paragwaj – 39. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach przebywa 165 księży diecezjalnych, 395 zakonników, 177 siostry zakonne i 19 osób świeckich.

W  Afryce i na Madagaskarze – 726. Kraje, w których już od wielu lat znajduje się najwięcej polskich misjonarzy, to: Kamerun – 113, Zambia – 66, Tanzania – 56, Madagaskar – 47, Republika Południowej Afryki – 37, Republika Centralnej Afryki – 39 i Rwanda – 29. W Afryce i na Madagaskarze przebywa 77 księży diecezjalnych, 288 zakonników, 347 sióstr zakonnych i 14 osób świeckich.

Azji jest 323 polskich misjonarzy. Najwięcej polskich misjonarzy posługuje w Kazachstanie – 115, na Filipinach – 29, w Japonii – 28, Uzbekistanie 13 osób i na Tajwanie – 15. W Azji przebywa 46 księży diecezjalnych, 142 zakonników, 131 sióstr zakonnych oraz 4 osoby świeckie.

Oceanii pracuje 62 misjonarzy. Wszystkie osoby pracują w Papui Nowej Gwinei. W Oceanii przebywa 11 księży diecezjalnych, 43 zakonników, 7 sióstr zakonnych i 1 osoba świecka.

Ameryce Północnej posługuje 16 misjonarzy. Większość osób pracuje w Kanadzie – 10, na Alasce – 4 i 2 na Bermudach. W Ameryce Północnej przebywa 4 księży diecezjalnych, 11 zakonników i 1 osoba świecka.

W szeregach polskich misjonarzy jest 24 biskupów misyjnych: w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 11, w Afryce i na Madagaskarze – 6, w Azji – 2, w Oceanii – 3 i 2 w Ameryce Północnej.

Cała rozmowa z o. Kazimierzem Szymczychą dostępna jest [tutaj]. 

***

Modlitwa za misje

Najukochańszy Panie nasz, Jezu Chryste, który nas odkupiłeś ceną przenajświętszej Krwi swojej, ogarnij miłosiernym wzrokiem biedną ludzkość, któ­ra w znacznej części jest jeszcze pogrążona w mro­kach niewiary. Spraw, by cała ludzkość zajaśniała światłem prawdy. Poślij Panie apostołów Twojej Ewangelii, wspomagaj ich żarliwość, aby nie znający Chrystusa dostrzegli Jego miłość i za ich pośrednictwem weszli do Chrystusowej owczarni. Wspomagaj wysiłki wszystkich misjonarzy i misjonarek, niech ta służba prowadzi do prawdy i miłości. Oświeć błądzących i sprowadź ich do przystani prawdy i jedności. Przyspiesz, o Najukochańszy Zbawco zapowiedziane przez Ciebie Królestwo.

Darz misjonarzy zdrowiem, optymizmem i wiarą w sens poświęcenia i ofiary. Upadającym pod ciężarem krzyża daj moc do ochotnej i wielkodusznej służby. Pomagaj wszystkim pracownikom. Niech wielkim wysiłkiem kapłanów i świeckich rośnie Twój Kościół, wielki świadek Twego Odkupienia. Amen.

radiomaryja.pl/adgentes.misje.pl

drukuj