[TYLKO U NAS] O. bp M. Piątek CSsR: Świeccy, którzy żyją w rodzinie z błogosławieństwem sakramentu małżeństwa, są skarbem. Trzeba im pomagać, by byli światłem we współczesnym świecie

Rodzina powinna stawać się Kościołem Domowym, w którym przekazuje się wiarę. Brazylia ma bardzo mało kapłanów, więc jej ewangelizacja w dużym stopniu zależy od ludzi świeckich, a przede wszystkim od rodziny. To w rodzinie przekazywane są wartości religijne, etyczne, społeczne, dlatego Kościół stara się, aby rodzina była fundamentem do ewangelizacji, ale również do przekształcania społeczeństwa w duchu Dobrej Nowiny Jezusa Chrystusa (…). Świeccy, którzy żyją w rodzinie z błogosławieństwem sakramentu małżeństwa, są skarbem, dlatego trzeba im pomagać w tym, by byli światłem we współczesnym świecie, w którym rodzina jest niszczona – powiedział o. bp Marek Piątek CSsR, ordynariusz diecezji Coari w Brazylii, w rozmowie z o. Witoldem Hetnarem CSsR podczas X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie.

W Rzymie odbyło się X Światowe Spotkanie Rodzin. Wydarzeniu towarzyszyło hasło: „Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości”. W spotkaniu uczestniczył o. bp Marek Piątek CSsR, ordynariusz diecezji Coari w Brazylii.

– Światowe Spotkanie Rodziny w tym roku było poświęcone powołaniu i misji rodziny, małżeństwa. Ojciec Święty w swoich przemówieniach, dokumentach podkreślał bardzo ważne elementy sakramentu małżeństwa, wartości rodziny jako powołania. Małżeństwo, rodzina są drogą doskonałości, drogą do świętości. Oczywiście każdy kraj, każda kultura ma swoje wyzwania. W przypadku rodzin w Brazylii wiele zależy od regionu, w którym się rozwijają, gdzie żyją, wiele zależy od wymiaru religijnego. W Amazonii większość rodzin – z punktu widzenia ekonomicznego, społecznego – żyje bardzo skromnie. Borykamy się z problemami ekonomicznymi, brakiem szkolnictwa oraz dostępu do opieki zdrowotnej. Wiemy jednak, że rodzina jest fundamentem dla społeczności, dla świata, ale równocześnie rodzina jest bardzo ważna dla Kościoła – mówił o. bp Marek Piątek CSsR.

Kapłan przedstawił, jak w Brazylii postrzegana jest rodzina.

– Kto jest odpowiedzialny w pierwszym rzędzie za wychowanie, wykształcenie, opiekę nad drugim? Rodzina. Z pewnością brazylijska rodzina spotyka wiele trudności związanych z jednej strony z kontekstem społecznym – bezrobociem. Z drugiej strony jest dzisiejsza kultura, która nie sprzyja rozwojowi rodziny. Współczesna kultura jest zwrócona na indywidualizm, hedonizm, konsumpcjonizm. Ona nie docenia wartości rodziny, dlatego Kościół pełni bardzo ważną funkcję, jeśli chodzi o rodzinę. Rodzina powinna stawać się Kościołem Domowym, w którym przekazuje się wiarę. Brazylia ma bardzo mało kapłanów, więc jej ewangelizacja w dużym stopniu zależy od ludzi świeckich, a przede wszystkim od rodziny. To w rodzinie przekazywane są wartości religijne, etyczne, społeczne, dlatego Kościół stara się, aby rodzina była fundamentem do ewangelizacji, ale również do przekształcania społeczeństwa w duchu Dobrej Nowiny Jezusa Chrystusa – podkreślił ordynariusz diecezji Coari.

Polskie młode pokolenie niestety coraz częściej odwraca się od Boga i Kościoła. O. bp Marek Piątek CSsR omówił, jakie jest podejście młodych Brazylijczyków do Kościoła, Boga i małżeństwa.

– Z pewnością rodzina jest wartością, ale jednocześnie obserwujemy osłabienie wartości religijnych. Bardzo często zdarza się, że młodzi zakładają rodziny bez stowarzyszenia jakiejkolwiek instytucji czy to ze strony państwa, czy to ze strony Kościoła. Ilość związków małżeńskich zawieranych w Kościele jest niewystarczająca, dlatego bardzo ważna jest kwestia ewangelizacji, uświadamiania wartości piękna powołania do życia rodzinnego – zaakcentował kapłan.

Region Brazylii, w którym posługuje o. bp Marek Piątek CSsR, charakteryzuje się m.in. trudnościami w transporcie do wiernych.

– W miastach mamy systematyczne i zorganizowane duszpasterstwo, przy czym każda parafia posiada wspólnoty wiejskie. Owe wspólnoty znajdują się w bardzo dalekich miejscach. Są odwiedzane dwa razy lub raz do roku. Przyjeżdża wtedy ksiądz, sprawuje Eucharystię i inne sakramenty. Niedzielna celebracja ogranicza się do liturgii Słowa Bożego, praktyk pobożności ludowej. Podczas roku praktycznie w każdą niedzielę celebracje odbywają się we wspólnotach, w kaplicach i rodzinach. Kto przewodniczy liturgii, celebracji, działalności duszpasterskiej? To są osoby świeckie. Kościół w Brazylii jest Kościołem hierarchicznym, ale przede wszystkim jest Kościołem ludzi świeckich. Bez świeckich – możemy powiedzieć – Kościół brazylijski byłby bardzo słaby, ograniczony, dlatego ważność duszpasterstwa rodzin musi być wyeksponowana w naszym duszpasterstwie. Do tego wszystkiego nawołuje zarówno inicjatywa świętego Jana Pawła II, który stworzył Światowe Dni Rodziny, jak i inicjatywy papieża Franciszka. One wszystkie są czymś ważnym w sprawie budowania świadomości o rodzinie jako o wartości ewangelizacyjnej, społecznej (…). Świeccy, którzy żyją w rodzinie z błogosławieństwem sakramentu małżeństwa, są skarbem, dlatego trzeba im pomagać w tym, by byli światłem we współczesnym świecie, w którym rodzina jest niszczona – mówił misjonarz.

O. bp Marek Piątek CSsR podzielił się historią swojej posługi w Amazonii.

– W Brazylii pracuję od 1986 roku. Biskupem w Amazonii jestem od 11 lat. Diecezja Coari powstała w 2013 roku. Kiedy przyjechałem do tamtejszego Kościoła lokalnego, była tam prałatura terytorialna. Obserwując działalność tamtejszego Kościoła, jego życie i ewangelizację, doszliśmy do wniosku, że mamy struktury minimalne do tego, by stać się diecezją, dlatego papież Franciszek w 2013 roku podniósł naszą prałaturę do rangi diecezji. To jest diecezja, która ma 130 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli jedną trzecią Polski. To potężne tereny, bardzo duże odległości. Cały transport pomiędzy parafiami, miastami dokonuje się rzeką, zwłaszcza Amazonką. Podróż do sąsiedniej parafii trwa 10 godzin płynięcia statkiem. Wymiar geograficzny jest bardzo duży. W diecezji mamy około 300 tysięcy mieszkańców, 11 parafii, około 20 księży, redemptorystów, siostry zakonne – powiedział ordynariusz diecezji Coari.

– Od 2014 roku diecezja posiada centrum formacji misyjnej dla ludzi świeckich. Nasza diecezja jest diecezją dynamiczną, założoną przez redemptorystów. Papież Paweł VI w 1963 roku założył prałaturę terytorialną, za którą odpowiedzialni byli redemptoryści z regionów Amazonii. Dziś jesteśmy Kościołem bardziej autonomicznym i odpowiedzialnym za swoją działalność. Działalność biskupa to działalność ewangelizacyjna. Oczywiście są sprawy administracyjne, natomiast biskup w pierwszym rzędzie jest pasterzem, dlatego większość czasu spędza poza siedzibą diecezji, odwiedzając wspólnoty. Mamy 11 parafii, przy czym prawie tysiąc mniejszych wspólnot. Kwestia odwiedzin, kontaktu osobowego, utwierdzania w wierze i nadziei jest bardzo ważna zarówno ze strony księży, jak i ze strony biskupa – podsumował o. bp Marek Piątek CCsR.

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl