fot. flickr.com/EpiskopatNews

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Nauczanie Benedykta XVI to niezwykły skarbiec Bożej Mądrości

Nauczanie Benedykta XVI to niezwykły skarbiec Bożej Mądrości. Sięgając do niego, znajdujemy prawdziwe perły, które wzbogacają nie tylko intelekt, ale przede wszystkim dogłębnie poruszają ludzkie serce – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski zwrócił uwagę, że przeżywając śmierć papieża Benedykta XVI, myślimy o jego życiu przepełnionym miłością do Jezusa. Przywołujemy różne fakty z życiorysu, przypominamy jego nauczanie i dokonania. Czynimy to w duchu wielkiej wdzięczności Bogu za dar jego ofiarnej służby Kościołowi na przestrzeni tylu lat.

– Nauczanie Benedykta XVI to niezwykły skarbiec Bożej Mądrości. Sięgając do niego, znajdujemy prawdziwe perły, które wzbogacają nie tylko intelekt, ale przede wszystkim dogłębnie poruszają ludzkie serce – mówił duchowny.

Felietonista przypomniał myśli Benedykta XVI na temat prawdziwej wolności, której źródłem jest nauka Jezusa Chrystusa. Do takiej wolności dążymy i jej się uczymy, z niej stale zdajemy egzamin – stwierdził.

– Troszcząc się o trzeźwość i praktykując tę cnotę w codziennym życiu, dążymy do pełni wolności. Wiemy dobrze, że bez trzeźwości nie ma wolności. Jest natomiast okrutna niewola zła, upodlenie, nieszczęście, a wszystko to zagraża szczęściu wiecznemu – podkreślił przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski.

Papież Benedykt XVI w swoim nauczaniu wielokrotnie zwracał uwagę na bolesną prawdę o kondycji duchowej człowieka.

– Człowiek ciągle na nowo postrzega Boga jako granicę swojej wolności. Granicę, którą trzeba usunąć po to, by człowiek mógł być całkowicie sobą, a przecież brak Boga prowadzi do upadku człowieka i człowieczeństwa – tłumaczył duchowny.

Ksiądz biskup zaznaczył, że zaprzeczenie Boga deprawuje człowieka, pozbawia go umiaru i prowadzi do przemocy.

– W raju człowiek powiedział swojemu Stwórcy: „Nie chcę tego, czego Ty chciałeś Boże. Ja sam chcę być bogiem” – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Benedykt XVI wyjaśniał, że pycha jest prawdziwą istotą grzechu – przypomniał felietonista.

– Myślimy, że jesteśmy wolni i że jesteśmy naprawdę sobą, tylko jeżeli realizujemy wyłącznie swoją wolę. Bóg jawi się jako przeciwieństwo naszej wolności. Myślimy, że musimy się od Niego uwolnić, że tylko wtedy będziemy wolni. To jest podstawowy bunt przenikający historię i zasadniczy fałsz wynaturzający nasze życie – akcentował duchowny.

Kapłan zwrócił uwagę, że kiedy człowiek działa wbrew Bogu, działa wbrew własnej prawdzie, a zatem nie staje się wolny, tylko wyobcowany z samego siebie.

– Jesteśmy wolni tylko wtedy, gdy jesteśmy zjednoczeni z Bogiem. W każdym człowieku istnieje głębokie pragnienie szczęścia, pragnienie wolności. To naturalne dążenie często jest wykorzystywane przez złych ludzi, którzy czynią wszystko, aby sprowadzić człowieka tylko do materii, którzy starają się na wszystkie sposoby odrzeć go z duchowości – podkreślił.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski przypomniał również, że walka toczy się zwłaszcza o dusze młodych.

– Jak podkreślił Benedykt XVI w jednym ze swoich przemówień do młodzieży: „W tym właśnie wieku dokonuje się pierwszych wielkich wyborów, zdolnych do ukierunkowania życia ku dobru lub złu. Niestety niemało jest młodych, którzy dają się pociągać przez złudne miraże sztucznych rajów, aby znaleźć się później w smutnym osamotnieniu” – mówił felietonista TV Trwam.

Benedykt XVI mówił o szczególnym niebezpieczeństwie dekadencji człowieka.

– W jej konsekwencji po cichu, a więc w sposób najbardziej niebezpieczny, dokonuje się zmiana klimatu duchowego. Uwielbienie mamony, posiadania i władzy jawi się jako kontr-religia, w której nie liczy się człowiek, a jedynie osobista korzyść – wskazał przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski.

Kapłan zachęcił, aby pomyśleć, jak ważny dla sprawy prawdziwej wolności jest odpowiedni klimat duchowy w społeczeństwie.

– Czy dominuje w nim kult pieniądza, sukcesu za wszelką cenę, dążenie do bogactwa i nieskrępowanego konsumpcjonizmu, czy ludzie liczą się z Dekalogiem i Chrystusową Ewangelią? Jaka jest recepta na życie wolne, szczęśliwe i spełnione? Jaki jest sposób na uniknięcie zagrożeń duchowych, jakie niesie współczesny świat? – pytał duchowny.

Receptą na życie wolne, szczęśliwe i spełnione jest otwarcie drzwi swojego serca Chrystusowi – odpowiedział.

– Benedykt XVI przypomina, że Jezus Chrystus wychodzi naprzeciw każdemu z nas. Stuka do drzwi naszej wolności i prosi, aby Go przyjąć jako przyjaciela – zaznaczył ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Jako świadectwo, że warto zaprosić Jezusa do swojego życia, że warto z Nim kroczyć po Jego ścieżkach, ksiądz biskup wskazał na piękne, przepełnione światłem życie Benedykta XVI i jego ufne, pełne miłości ostatnie słowa: „Jezu, kocham Ciebie”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl