twitter.com/JasnaGoraNews/

Ks. abp W. Depo: Jasna Góra ołtarzem Ojczyzny i konfesjonałem narodu

Zakon paulinów, będący gospodarzem sanktuarium na Jasnej Górze, obchodził w niedzielę swoje patronalne święto – uroczystość św. Pawła, Pierwszego Pustelnika. „Jesteście świadkami i przekazicielami pięknego daru, jakim jest ołtarz ojczyzny i konfesjonał narodu” – mówił podczas sumy ks. abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski podziękował ojcom paulinom za ich posługę.

„Trzeba tego skarbu strzec poprzez swój trud i wysiłek” – zaznaczył ksiądz arcybiskup, nawiązując do paulińskiej posługi na Jasnej Górze.

To największy klasztor, liczący ok. pół tysiąca mnichów. Paulini działają w ponad 70 placówkach na czterech kontynentach, głównie w sanktuariach maryjnych.

Niedzielne uroczystości w dniu św. Pawła, Pierwszego Pustelnika, wieńczą rozpoczętą 6 stycznia nowennę, zwaną Pawełkami. To okres duchowego przygotowania do święta patronalnego. W każdym z dziewięciu dni nowenny paulini modlą się do św. Pawła, śpiewając hymny o jego życiu na pustyni i prześladowaniu chrześcijan. Wygłaszane są okolicznościowe kazania nawiązujące do życia i misji świętego, a także jego roli w Kościele, również w czasach współczesnych.

„Żyjemy dzisiaj w czasach banalizacji zła, w których to grzech, a nie świętość, stał się normą ludzkich zachowań. Stał się modnym motywem i treścią dla teatrów, filmów i kabaretów” – zwrócił uwagę metropolita częstochowski.

„Czyż nie trzeba przyznać racji jednemu z myślicieli niemieckich, że świat zachodni zachorował na chrystofobię, czyniąc z Chrystusa osobistego wroga wolności i rozwoju ludzkości? I możemy postawić pytanie: skąd wzięła się chrystofobia, nie tylko w świecie Zachodu, ale wszędzie, w Polsce również” – dodał ks. abp Wacław Depo.

Odpowiedzi na te pytania – jak powiedział ksiądz arcybiskup – można szukać w historii życia Chrystusa. Od działań żądnego władzy króla Heroda, poprzez lęk uczonych i faryzeuszy przed nauczaniem Jezusa oraz lęk Piłata wobec tłumu po przekupienie żołnierzy, by mówili, że to uczniowie wykradli z grobu ciało Jezusa. Taką wersją wydarzeń chciano zaprzeczyć zmartwychwstaniu Jezusa.

„Wspólnota, która nie trwa w Kościele, będzie niepotrzebną zabawą w piaskownicy złudzeń” – podsumował ks. abp Wacław Depo, przywołując słowa śp. Benedykta XVI.

Jednym z ostatnich akcentów paulińskiego święta będzie,  w niedzielne popołudnie, nabożeństwo połączone z błogosławieniem dzieci, ponieważ święty uważany jest za patrona i opiekuna matek spodziewających się dzieci lub pragnących mieć potomstwo. Nabożeństwo gromadzi na Jasnej Górze wiele młodych małżeństw. Po błogosławieństwie zakonnicy rozdają dzieciom zwyczajowe upominki – obrazki, słodycze i owoce pustyni: daktyle i figi.

https://twitter.com/JasnaGoraNews/status/1614640439344119808

Święty Paweł z Teb żył w Egipcie 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni, żyjąc w grocie skalnej. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w basenie Morza Śródziemnego.

Właśnie tego świętego obrali w XIII w. na swego patrona pustelnicy wstępujący do powstającego wtedy na Węgrzech nowego zakonu. Od jego imienia wywodzi się potoczna nazwa zakonu paulinów, czyli Zakonu Braci Św. Pawła, Pierwszego Pustelnika.

Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb zakonu. Jest na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb i dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na grób. Herb paulinów umieszczony jest m.in. na pierwszej bramie wejściowej na Jasną Górę.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl