fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Modlitwa to prawdziwa oaza spokoju, gdzie możemy zaczerpnąć wody, która zasila nasze życie duchowe i przemienia egzystencję

Modlitwa to prawdziwa oaza spokoju, gdzie możemy zaczerpnąć wody, która zasila nasze życie duchowe i przemienia egzystencję. Bóg przyciąga nas do siebie i daje nam wspiąć się na górę świętości, abyśmy coraz bardziej zbliżali się do Niego – powiedział w felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Osoby zniewolone często mają zniekształcony obraz Boga Ojca. Nie potrafią przyjąć prawdy, że jest On miłosierny, że jest samą miłością. Często kojarzy im się z kimś, kto jedynie wymierza grzesznikowi straszliwą karę – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski.

– Początkom trzeźwienia – jak podkreśla ks. dr Marek Drzewiecki – towarzyszy silne poczucie winy, samopotępienia, niepokoju, bezradności, rozgoryczenia i pretensji do samego siebie. Często alkoholik nie wierzy już, że ktoś może go jeszcze kochać, szanować i że on sam ma jeszcze prawo, by być dla siebie przyjacielem. W takim kontekście przeżywanie pozytywnych więzi z Bogiem napotyka na podobne bariery – zauważył duchowny.

Jeśli uzależniony jest człowiekiem wierzącym, to w czynnym stadium choroby alkoholowej przeżywa on kontakt z Bogiem głównie w kategoriach lęku, zawstydzenia, niepokoju, ucieczki, a czasem w kategoriach pretensji wobec Boga – kontynuował.

– Warunkiem postępu w odzyskaniu wolności jest wiara, że jest ktoś tak mocny, by przywrócić nam zdrowie duchowe, że ten ktoś tego pragnie i chce, byśmy byli szczęśliwi, radośni, prawdziwie wolni. Jemu na nas naprawdę zależy. Ta wiara w Bożą moc i miłość daje nadzieję, rozświetla ciemności, abyśmy mogli kroczyć dalej – zaznaczył ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Duchowny powiedział, że „Benedykt XVI w czasie jednej z audiencji mówił o tym, że Bóg działa w słabości”.

– Rozważając słowa, które św. Paweł usłyszał od samego Jezusa: „Wystarczy Ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali”, Papież zachęcał, aby codziennie spotykać się z Panem na modlitwie i przystępować do sakramentu. W ten sposób otworzymy nasze umysły i serca na Jego obecność, słowa, działania. Modlitwa to prawdziwa oaza spokoju, gdzie możemy zaczerpnąć wody, która zasila nasze życie duchowe i przemienia egzystencję. Bóg przyciąga nas do siebie i daje nam wspiąć się na górę świętości, abyśmy coraz bardziej zbliżali się do Niego, a w drodze obdarza nas światłem i pociechą. Uwierzmy zatem, że jest moc z wysoka, która może i chce zmienić nasze życie – podkreślił autor felietonu.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl