[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Ks. bp Stanisław Stefanek bardzo kochał Rodzinę Radia Maryja

Ksiądz biskup bardzo kochał Rodzinę Radia Maryja. Od początku istnienia Radia był bardzo głęboko związany, był bardzo zatroskany, był bardzo pomocny i dla Radia, później dla TV Trwam, dla całej Rodziny Radia Maryja. To się bardzo często przewijało w rozmowach – mówił o śp. ks. bp. Stanisławie Stepanku w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ks. bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.

W piątek ok. godz. 17.30 w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zmarł ks. bp Stanisław Stefanek, biskup senior diecezji łomżyńskiej. Miał 83 lata [więcej].

Ks. bp Tadeusz Bronakowski na antenie Radia Maryja przedstawił najważniejsze wydarzenia z życia zmarłego ks. bp. Stanisława Stefanka.

– Urodził się 7 maja 1936 roku w Majdanie Sobieszczańskim na Lubelszczyźnie. Jak często powtarzał, właśnie z rodziny silnej Bogiem, wartościami patriotycznymi, wyniósł te wartości, które niósł później przez całe swoje życie. Wyświęcony na kapłana w Towarzystwie Chrystusowym 28 czerwca 1959 roku w Poznaniu. 4 lipca 1980 roku przyjął sakrę biskupią – został biskupem pomocniczym. Sakrę biskupią przyjął w katedrze szczecińskiej z rąk biskupa szczecińsko-kamieńskiego Kazimierza Majdańskiego. Za swoje hasło biskupie obrał słowa „In omnibus Christus” (we wszystkim Chrystus). W 1996 roku został mianowany biskupem łomżyńskim, dokładnie 26 października. (…) Ksiądz biskup Stefanek był szóstym biskupem łomżyńskim w dziejach naszej diecezji, powstałej w 1925 roku – przypomniał gość „Aktualności dnia”.

Ksiądz biskup Stefanek mocno angażował się w obronę wartości rodziny – podkreślił biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.

– Mocno angażował się w posługę rodzinie, w Papieskiej Radzie ds. Rodziny, w Komisji Episkopatu Polski ds. Rodziny, a także wiele lat kierował Instytutem Studiów Nad Rodziną w Łomiankach. Kiedy ksiądz biskup przybył do Diecezji Łomżyńskiej, powierzył mi rolę swojego sekretarza. (…) Widziałem jego przepiękną, ale także bardzo trudną, bardzo ofiarną, niezwykle ofiarną pracę dla dobra i Kościoła, i Ojczyzny, i rodziny – akcentował duchowny.

Ksiądz biskup był człowiekiem bardzo otwartym. Bardzo kochał drugiego człowieka – wskazał przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

– Potrafił poświęcać bardzo wiele czasu każdemu, kto do niego przychodził, niezależnie, czy to był kapłan, czy osoba świecka. Bardzo się z tego cieszył. Bardzo chciał pomóc każdemu człowiekowi w różnych wymiarach, ale także bardzo kochał Rodzinę Radia Maryja. Od początku istnienia Radia był bardzo głęboko związany, był bardzo zatroskany, był bardzo pomocny i dla Radia, później dla TV Trwam, dla całej Rodziny Radia Maryja. To się bardzo często przewijało w rozmowach. Ta częsta obecność księdza biskupa w Toruniu. On się nigdy nie męczył. Wracał często gdzieś nad ranem, później rozpoczynał kolejny dzień, tak jakby przespał całą noc. Nigdy się nie skarżył. Służył z całą pokorą, ale także z całą miłością i zaangażowaniem – zaznaczył.

Ksiądz biskup Stanisław, podobnie jak jego patron, cechował się ogromną odwagą, gorliwością duszpasterską, troską o rodzinę, właściwym odczytaniem znaków czasów – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski.

– Ostrzegał przecież nie tylko wiernych, ale także polityków, przed wykorzystywaniem nas przez UE. To opatrznościowe poparcie Radia Maryja, które pamiętamy, ale także ostrzeganie przed liberalizmem i zbrodniczymi ideologiami. Rzeczywiście czekaliśmy zawsze na homilie biskupa Stanisława, bo one były bardzo wyjątkowe. One dotykały tych najważniejszych spraw, którymi żyliśmy w naszej ojczyźnie, którymi żył Kościół, ale także i nasza ojczyzna. Zawsze podziwialiśmy, że potrafił z największą odwagą walczyć ze złem, walczyć z demoralizacją, z brakiem poszanowania Ewangelii, z niszczeniem rodziny, z niszczeniem ludzkiego życia – akcentował biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.

Całą rozmowę z ks. bp. Tadeuszem Bronakowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

 

radiomaryja.pl

drukuj