fot. Monika Bilska

Ks. bp W. Śmigiel: Nasi rodacy cierpliwie, wytrwale i roztropnie wykuwali drogę do wolności

Nasi rodacy cierpliwie, wytrwale i roztropnie wykuwali drogę do wolności – powiedział biskup toruński ks. bp Wiesław Śmigiel w 100. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski. Podkreślił, że czasy zaborów były dla Polski ciemnym grobem, ale naród nie ograniczył się do łez żałoby.

W sobotę w Toruniu odbywały się obchody 100. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski. Uczestniczyli w nich m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wiceszefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek, parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci, harcerze, przedstawiciele duchowieństwa, a także świata kultury, nauki, sportu i tysiące torunian.

Gospodarze uroczystości i goście złożyli kwiaty przed pomnikiem gen. Józefa Hallera. Wzięli również udział w rekonstrukcji przyjazdu gen. Hallera na dworcu Toruń Miasto i pochodzie ul. Szeroką na Rynek Staromiejski, gdzie odbywała się główna część obchodów rocznicy. Obchody zwieńczyła popołudniowa Msza święta w katedrze św. Janów.

„W historii Łazarza można odczytać dzieje Polski, naszego regionu, Torunia. Czasy zaborów były dla Polski jakby ciemnym grobem. Kolejne powstania z jednej strony niosły nadzieję, ale z drugiej boleśnie pokazywały dramatyczną sytuację narodu. Pokazywały, że znikąd nie ma ratunku. Polska przypominała Łazarza złożonego w grobie i spętanego opaskami, którego opłakuje rzesza Polek i Polaków” – mówił w homilii podczas uroczystej Mszy świętej w toruńskiej katedrze ordynariusz diecezji toruńskiej.

Dodał, że jednak narodowa żałoba nie ograniczała się do łez. Przypominał, że przez lata modlono się prosząc o cud wskrzeszenia Ojczyzny.

„Zabiegano o zachowanie tożsamości narodowej. Pielęgnowano historię, a nawet zbierano siły do walki zbrojnej. Tak było w Toruniu. Niemcy chcieli stłamsić ducha polskości, ale nasi rodacy wytrwale, rozważnie i roztropnie, bardzo cierpliwie wykuwali drogę do wolności” – powiedział ks. bp Wieslaw Śmigiel.

Obchody 100. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski objął narodowym patronatem prezydent RP Andrzej Duda.

PAP

drukuj