W czwartek w Łomży uroczystości pogrzebowe ks. bp Stanisława Stefanka

W najbliższy czwartek w Łomży (Podlaskie) odbędą się główne uroczystości pogrzebowe biskupa seniora diecezji łomżyńskiej ks. bp Stanisława Stefanka, który zmarł 17 stycznia w Lublinie. Duchowny miał 84 lata. Pochowany zostanie w łomżyńskiej katedrze.

O pogrzebie księdza biskupa Stefanka, który w latach 1996-2011 był ordynariuszem diecezji łomżyńskiej, poinformował w sobotę obecny biskup łomżyński ks. bp Janusz Stepnowski. Zapowiedział, że Mszy św. pogrzebowej 23 stycznia przewodniczyć będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki, a homilię wygłosi biskup świdnicki ks. bp Ignacy Dec.

„Uwzględniając wrażliwość śp. Biskupa Stanisława Stefanka na sprawy związane z obroną życia i rodziny zachęcam, aby zamiast kwiatów złożyć ofiarę przeznaczoną na Fundusz Obrony Życia” – napisał ks. bp Janusz Stepnowski w słowie pasterskim o zmarłym. Poinformował też, że w budynku kurii diecezjalnej w dniach uroczystości pogrzebowych zostanie wyłożona księga kondolencyjna; do modlitwy za zmarłego i udziału w pogrzebie zachęcał zwłaszcza mieszkańców Łomży i diecezji łomżyńskiej.

Uroczystości w Łomży rozpoczną się w poniedziałek 20 stycznia, gdy po południu trumna z ciałem zmarłego zostanie wystawiona w kaplicy Domu Wspólnoty Kapłańskiej. O godz. 18.00 celebrowana tam będzie Msza św. żałobna.

We wtorek 21 stycznia od godz. 16.00 trumna z ciałem zmarłego będzie wystawiona w kościele pw. Wniebowzięcia NMP (kościół seminaryjny); dwie godziny później odprawiona zostanie tam Msza św. żałobna.

22 stycznia w środę o godz. 17.00 trumna zostanie przeniesiona do katedry łomżyńskiej, gdzie godzinę później zostanie odprawiona Msza św. żałobna. Po niej zaplanowane modlitewne czuwanie ruchów i stowarzyszeń diecezji łomżyńskiej. Główna Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w czwartek 23 stycznia o godz. 11.00. Po niej bp ks. Stanisław Stefanek zostanie pochowany w katedrze.

Ks. bp Stanisław Stefanek urodził się 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 r. w Poznaniu z rąk księdza arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej. Pracował jako duszpasterz w Stargardzie Szczecińskim, był profesorem seminarium zakonnego w Poznaniu i wikariuszem generalnym Towarzystwa Chrystusowego. W 1980 roku został biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej.

W latach 1993-2008 był dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Pełnił funkcję rektora seminarium duchownego w Szczecinie, wikariusza generalnego i kanonika kapituły katedralnej w Szczecinie. W 1996 r. został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej. Swoją posługę jako biskup łomżyński zakończył w 2011 roku i przeszedł na emeryturę.

W 2006 r. konsekrował biskupa pomocniczego łomżyńskiego Tadeusza Bronakowskiego, a w 2011 r. był współkonsekratorem podczas sakry biskupa diecezjalnego łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

W słowie pasterskim o zmarłym ks. bp Stepnowski przypomniał, że mimo przejścia na emeryturę, ks. bp Stefanek nadal aktywnie podejmował działania duszpasterskie, zwłaszcza na rzecz rodzin, głosił katechezy i konferencje.

W 2009 roku prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył księdza biskupa Stanisława Stefanka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 roku duchowny otrzymał honorowe obywatelstwo Łomży.

PAP

drukuj