Rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem „Życzliwymi bądźmy” rozpoczyna się dzisiaj Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym czasie chrześcijanie różnych wyznań spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach i koncertach.

Tegoroczny Tydzień będzie odbywać się pod znakiem ekumenicznych rocznic. Mowa o 20. rocznicy podpisania wspólnej deklaracji o uznaniu chrztu świętego pomiędzy Kościołami Polskiej Rady Ekumenicznej i 450. rocznicy ugody sandomierskiej, która była pierwszym aktem ekumenicznym na świecie.

O tym drugim dokumencie mówił na konferencji prasowej, zapowiadającej Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu i ordynariusz sandomierski.

– Ten model, który został wówczas wypracowany, a więc uznanie się Kościołów, uznanie obrzędów, kaznodziejów – to model dla nas ciągle aktualny. Pomijając aspekty szczególne w tamtym czasie – 450 lat temu – widzimy, że model jedności, do którego zdążamy jest ciągle ten sam. Rzeczywiście na przełomie wieków „zgoda sandomierska” była pierwszym na świecie aktem ekumenicznym – wskazał.

Organizatorami Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są Polska Rada Ekumeniczna i Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu.

RIRM

drukuj