fot. Monika Bilska

Posługa ks. bp. Stanisława Stefanka na rzecz rodziny

W Kazimierzu Biskupim w środę odbyło się 21. sympozjum naukowe pod hasłem „Posługa ks. bp. Stanisława Stefanka na rzecz rodziny”. Prelekcje wygłosiły m.in. osoby związane ze środowiskiem Rodziny Radia Maryja, którego Ksiądz Biskup był wielkim przyjacielem.

Zmarły przed rokiem ks. bp Stanisław Stefanek przez wiele lat był zaangażowany w pracę dla małżeństw i rodzin. Dlatego to jemu poświęcono tegoroczną konferencję familiologiczną w Kazimierzu Biskupim.

– Pewne myśli, inicjatywy są ciągle aktualne i okazuje się, że to, co było postrzegane przez ks. bp. Stanisława Stefanka w trakcie jego posługi, również i zagrożeń, problemów, z jakimi wówczas borykała się rodzina i małżeństwo w rzeczywistości społecznej, ciągle są aktualne – powiedział ks. prof. Andrzej Pryba MSF z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Ks. bp Stanisław Stefanek przez lata był najpierw przewodniczącym Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny, a później Rady Episkopatu ds. Rodziny. Wieloletni biskup łomżyński współpracował także z instytutem studiów nad rodziną na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

– Ksiądz Biskup, będąc na początku zastępcą dyrektora instytutu, a potem dyrektorem, wychował całe grono działaczy ruchów pro-life, doradców życia rodzinnego, asystentów rodziny i kładł bardzo duży nacisk na to, żeby wypracować kierunek nauki o rodzinie jako odrębny przedmiot studiów – wskazał Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Ksiądz Biskup przyczynił się także do uregulowania na poziomie parafii pogrzebów dzieci, które zmarły w wyniku poronienia lub urodziły się martwe – zwrócił  uwagę Piotr Guzdek.

Organizatorzy sympozjum chcieli przypomnieć wartości, które ks. bp Stanisław Stefanek przekazywał poprzez swoją pracę z rodzinami.

– Rodzina ma przekazywać wartości następnym pokoleniom, bo nikt, żadna, nawet najlepsza szkoła nie zrobi tego tak, jak dobrze funkcjonująca, normalna rodzina – zaznaczył ks. dr Piotr Krupa MSF, prowincjał Misjonarzy Świętej Rodziny.

Mottem tegorocznej konferencji były słowa księdza biskupa Stanisława Stefanka: „Chciałbym spotkać każdego z was i wpatrywać się w oblicza, w których objawia się sam Bóg”.

 – Serdeczność, prostota i dobroć były naturą jego osoby, jego kapłaństwa, jego biskupstwa. A to, co mnie zawsze najbardziej ujmowało w osobie księdza Biskupa to to, w jaki sposób przeżywał swoje kapłaństwo i bycie kapłanem – wskazała s. Maksymiliana Lont CFSN z Radia Maryja.

Swoje prelekcje w czasie sympozjum wygłosili m.in. ks. prof. Paweł Bortkiewicz oraz rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, o. dr Zdzisław Klafka.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl