Trzeba zachować wysoki poziom etyczny publicznych mediów

Na konieczność poczucia odpowiedzialności, służby dobru wspólnemu i prawdzie oraz czuwania nad etyką przekazu publicznych mediów zwrócił uwagę Papież Franciszek podczas audiencji dla 8 tysięcy pracowników włoskiej telewizji i radia RAI w sobotę w Watykanie.

W spotkaniu w Auli Pawła VI z okazji 90-lecia włoskiego radia publicznego i 60-lecia telewizji RAI udział wzięli też przedstawiciele publicznych mediów z Europy. W przemówieniu Papież Franciszek powiedział, że osoby odpowiedzialne za te media nigdy nie powinny zapominać o obowiązkach, jakie stoją przed nimi.

„Przypominam, że waszym zadaniem jest nie tylko informowanie, ale także wychowanie, a zatem służba dobru wspólnemu” – mówił Papież. „Każdy zgodnie ze swą rolą i odpowiedzialnością wezwany jest do tego, by czuwać nad wysokim poziom etycznym przekazu” – dodał.

Franciszek podkreślił, że etyczna jakość mediów jest owocem „czujnych sumień, nigdy niepowierzchownych, za to zawsze szanujących ludzi, zarówno tych, które są podmiotem informacji, jak i odbiorcami przekazu”. Papież położył nacisk na to, że zadaniem publicznego radia i telewizji jest „służba prawdzie, dobru i pięknu”.

Trzeba unikać – przypomniał – tego, co „wyrządza wiele krzywdy: dezinformacji, zniesławiania, kalumni”. Franciszek apelował: „Należy zachować wysoki poziom etyczny”. Papież długo i serdecznie witał się z uczestnikami audiencji, przede wszystkimi dziećmi pracowników radia i telewizji RAI.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl