Ku chwale Nowonarodzonego

Za nami pierwszy dzień przesłuchań finałowych Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Na scenie w Państwowej Szkole Muzycznej wystąpiło już blisko pół tysiąca osób. Kolejny tysiąc przejdzie przez nią dzisiaj i w sobotę. A wszyscy najlepiej jak umieją będą chwalić Nowonarodzonego.

A że chwalić można Go w najróżniejszych rytmach i w każdym wieku udowadniali wykonawcy – soliści z akompaniatorami i podkładami z płyty, zespoły kameralne, grupy z sekcją muzyczną, a nawet wykonujące kolędowy beat.

Niezmiennie wysoki poziom wykonań pozwala zapomnieć, że wszyscy uczestnicy są amatorami. I choć nie odstają od wielu profesjonalistów najważniejsze jest, że w każde wykonanie wkładają serce, co pozwala porwać im publiczność dając zebranym chwile radości i wzruszeń.

Laureatów spośród wykonawców wybierze jury pod przewodnictwem dr. Michała Sławeckiego, profesora UKSW i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, wspieranego przez prof. Martę Kierską-Witczak z Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz ks. dr. Pawła Sobierajskiego z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Organizowany już po raz XX festiwal to największy kolędowy przegląd w naszym kraju. W grudniowych eliminacjach prowadzonych w całej Polsce, a także na Ukrainie i Białorusi wystartowało 1750 solistów i zespołów – blisko 20 tysięcy osób!

Tradycyjnie festiwal zakończy się koncertem galowym, który w niedzielę – 19 stycznia o godz. 16.00 odbędzie się w kościele na Osiedlu Syberka. W tym roku jego reżyserii podjął się Dariusz Wiktorowicz, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia. Wśród wykonawców poza najlepszymi zespołami bieżącej edycji znajdzie się także śpiewający wiele lat temu w Będzinie, a obecnie zdobywający sceny całej Europy bas Piotr Lempa, który przyjeżdża na festiwal specjalnie z Londynu wygospodarowawszy czas podczas prób w Royal Opera House Covent Garden.

Organizatorzy w materiałach filmowych pokażą także na co dzień niewidoczną festiwalową kuchnię i bogatą historię. To właśnie podczas koncertu odczytany zostanie także protokół jury.

Jarosław Ciszek,
rzecznik Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

drukuj