fot. PAP/EPA

Ojciec Święty Franciszek: Prośmy dzisiaj Matkę Bożą o łaskę, aby uwolniła nas z mylnego przekonania, że Ewangelia to jedno, a życie to drugie

W przypadającą dziś Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Ojciec Święty Franciszek spotkał się z wiernymi w Watykanie na modlitwie Anioł Pański. W swoim rozważaniu Papież podkreślał, że anioł w Zwiastowaniu nazywa Maryję „Pełną Łaski”, co znaczy, że jest Ona wolna od zła i grzechu.

Maryja – jak mówił Ojciec Święty – była nie tylko zaskoczona, ale i zmieszana tym pozdrowieniem; nie wpadła w samozadowolenie i nie wywyższała się, bo w swojej pokorze wiedziała, że wszystko otrzymała od Boga. Papież wskazał, że była wolna od swego „ja” i całkowicie zwrócona ku Bogu i ku innym. Biskup Rzymu zachęcał przy tym wiernych, aby wzorem Matki Bożej w sposób pokorny i radosny kierowali swój wzrok na Boga i bliźniego, którego spotykają.

– Prośmy dzisiaj Matkę Bożą o łaskę, aby uwolniła nas z mylnego przekonania,  że Ewangelia to jedno, a życie to drugie, aby rozpaliła w nas entuzjazm dla ideału świętości, który nie jest kwestią „świętoszkowości” i świętych obrazów. lecz przeżywania każdego dnia tego, co nas spotyka w sposób pokorny i radosny, wolny od nas samych ze wzrokiem zwróconym ku Bogu i ku bliźniemu, którego spotykamy. Proszę, nie traćmy odwagi. Pan dał nam wszystkim dobrą tkaninę, abyśmy mogli wplatać świętość w nasze codzienne życie – wyjaśnił Papież.

Wcześniej, przed świtem, Ojciec Święty modlił się na pl. Hiszpańskim, a potem w bazylice Matki Bożej Większej. Jego modlitwa miała charakter prywatny. Watykan poinformował, że Papież modlił się o uzdrowienie chorych i za narody cierpiące z powodu wojen i kryzysu klimatycznego.

 

RIRM

drukuj