Trwa podróż apostolska Ojca Świętego Franciszka do krajów bałtyckich

Pierwszym etapem czterodniowej podróży papieża Franciszka jest Litwa. Następnie Ojciec Święty uda się na Łotwę i do Estonii.

Mimo chłodnej i deszczowej pogody, mieszkańcy Litwy z wielką radością oczekiwali na przylot Ojca Świętego Franciszka.  Na lotnisku w Wilnie Papieża przywitała prezydent Dalia Grybauskaite.

Następnie Ojciec Święty udał się do Pałacu Prezydenckiego. Tam rozmawiał z prezydent oraz spotkał się przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym.

Witając Papieża, Dalia Grybauskaite powiedziała, że jego wizyta jest wyczekiwanym prezentem na 100-lecie niepodległości Litwy. Jak zaznaczyła, jubileusz stulecia „ma głęboką więź ze Stolicą Apostolską, która zawsze wspierała litewską idę wolności”.

– Watykan jako pierwszy uznał niepodległość Litwy. Następnie, w czasach okupacji, zachował ambasadę niepodległej Litwy – jako obietnicę wolności, i ją spełnił – powiedziała Dalia Grybauskaite.

W swoim przemówieniu Ojciec Święty Franciszek podkreślił, że świętowanie 100 lat niepodległości to okazja do refleksji nad przeszłością, aby „nawiązać kontakt z tym wszystkim, co ukształtowało Litwinów jako naród.

– Patrząc na to, co dzieje się w świecie, w jakim dane jest nam żyć, a w którym coraz więcej jest głosów siejących podziały i sprzeczności – wielokrotnie wykorzystujących niepewność lub konflikty – lub głoszących, że jedyny możliwy sposób zapewnienia bezpieczeństwa i przetrwania kultury to próby wyeliminowania, zniszczenia lub wydalenie innych wy, Litwini, macie własne oryginalne słowo: „ugościć różnice”. Poprzez dialog, otwartość i zrozumienie mogą one stać się pomostem między Europejskim Wschodem a Zachodem. Może to być owocem dojrzałej historii, którą jako naród ofiarowujecie wspólnocie międzynarodowej, a zwłaszcza Unii Europejskiej – podkreślił Papież.

Po południu Papież modlił się w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. Przemawiając z okna kaplicy, w której znajduje się obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej przestrzegał przed zamykaniem się w obawie przed innymi, przed budowaniem murów i barykad. Zachęcił, by spoglądać na ograniczenia i wady innych osób z miłosierdziem i pokorą, nie uważając siebie za doskonalszych od kogokolwiek.

– Odmawiając tajemnice Różańca prośmy, abyśmy byli wspólnotą, która potrafi głosić Jezusa Chrystusa, naszą nadzieję, aby budować ojczyznę umiejącą przyjąć każdego, kto otrzymał od Matki Dziewicy dary dialogu i cierpliwości, bliskości i akceptacji, która miłuje, przebacza i nie potępia, ojczyzny, która postanawia budować mosty a nie mury, która woli miłosierdzie zamiast osądu – powiedział Ojciec Święty.

Następnie Papież Franciszek udał się na spotkanie z młodzieżą na plac przed katedrą.

W niedzielę Ojciec Święty odwiedzi Kowno. W poniedziałek uda się na Łotwę, a we wtorek do Estonii.

Transmisja z podróży apostolskiej na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam [zobacz].

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl