„Światło-Życie. Blachnicki – Wojtyła” – sympozjum poświęcone dwóm wielkim Polakom

W sobotę 18 września w sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie na Białych Morzach odbędzie się sympozjum zatytułowane „Światło-Życie. Blachnicki – Wojtyła”. Wydarzenie organizują Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej. Udział w sympozjum jest bezpłatny.

Sympozjum zostanie zainaugurowane uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abpa Marka Jędraszewskiego, która rozpocznie się o godz. 9:00. Ks. Arcybiskup wygłosi też słowo wprowadzające o godz. 10:30.

Wśród prelegentów znaleźli się:

  • prof. dr hab. Jacek Urban (temat konferencji: „Ks. Kardynał Karol Wojtyła i Ks. Franciszek Blachnicki w 1971 r. w świetle korespondencji znajdującej się w Archiwum Kurii Metropolitarnej w Krakowie”; godz. 10:50)
  • bp dr Adam Wodarczyk („Jednego serca, jednego Ducha – wspólnota duchowa, teologiczna i pastoralna Św. Jana Pawła II i Czcigodnego Sługi Bożego Ks. Franciszka Blachnickiego”; godz. 11:10)
  • prof. dr hab. Robert Tyrała (rektor UP JPII; „Ks. Franciszek Blachnicki i przyszłość Kościoła, czyli młodzi chrześcijanie według Jana Pawła II”; godz. 12:00)
  • dr hab. Andrzej Muszala (prof. UP JPII; „Drogowskazy Nowego Człowieka jako droga do pełnej wolności”; godz. 12:20)
  • dr Marek Sędek (Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie; „Dziedzictwo ks. F. Blachnickiego jako inspiracja dla współczesnej odnowy Kościoła”; godz. 12:50)

Zaplanowano również zwiedzanie sanktuarium i muzeum. O godz. 14:15 swoim świadectwem podzieli się z uczestnikami sympozjum ks. kard. Stanisław Dziwisz, były osobisty sekretarz św. Jana Pawła II.

O 14:35 będzie miał miejsce panel dyskusyjny z udziałem: Doroty Seweryn, dr. hab. Aleksandra Bańki (prof. UŚ), o. Pawła Koniarka OP oraz ks. dr. Krzysztofa Porosło.

Sympozjum zakończy się nieszporami, które zaplanowano na godz. 16:00.

Zapisy, szczegółowe informacje oraz możliwość wsparcia finansowego sympozjum na stronie www.krakow.oaza.pl.

Plakat-Sympozjum

Ruch Światło-Życie należy do ruchów odnowy Kościoła posoborowego. W jego szeregach znajdują się ludzie w różnym wieku, świeccy, konsekrowani i duchowni. Ważną gałęzią ruchu są rodziny, gromadzące się w Domowym Kościele. Celem Ruchu Światło-Życie jest wychowywanie i formowanie dojrzałych chrześcijan na poziomie parafii, diecezji i całego kraju.

Założycielem i pierwszym moderatorem ruchu był Czcigodny Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (zm. w 1987 r.).

Family News Service

drukuj