Polskie wybrzeże Bałtyku – sympozjum w Słupsku

Na temat wybrzeża Bałtyku, jego przyrody i ochrony rozmawiano podczas sympozjum w Słupsku. Spotkanie zorganizowała WSKSiM oraz Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Podczas sympozjum w siedzibie Civitas Christiana w Słupsku referaty przedstawili wybitni prelegenci. Inż. Zbigniew Wysocki, przewodniczący Kolegium Polskiego Stowarzyszenia Morskie-Gospodarcze  im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, zwracał szczególną uwagę na to, że naszą narodową gospodarkę należy bronić w oparciu o fundamenty prawdziwej i katolickiej tradycji.

– Postępowanie z przyrodą musi być postępowaniem przytomnym, opartym o wiedzę. To można uzyskać od dobrych zawodowców, którzy stoją na prawdziwym fundamencie i mogą ostrzegać przed wieloma sprawami i podpowiadać co należy dobrego zrobić wykorzystując warunki przyrody, czyli to co nam w przyrodzie jest dane – powiedział inż. Zbigniew Wysocki.

Waldemar Jaroszewicz – z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz długoletni prezes Związku Rad i Gmin Morskich mówił, że bioróżnorodność naszego wybrzeża ma bardzo duże znaczenie. Jak dodał, należy zatem robić wszystko aby „nie zatracić tego piękna, które mamy”.

– Gospodarka morska jest niestety w opłakanym stanie. Politycy wielu partii, wszystkich dotychczasowych rządów i wszyscy inni nastawiają się na turystykę. Jest pewne niebezpieczeństwo nie brania pod uwagę tzw. pojemności turystycznej. Oznacza to, że jest pełna wytrzymałość terenu i rozwijanie turystki ponad miarę może doprowadzić do zadeptania i zniszczenia przyrody. Podkreślenie tego faktu, bioróżnorodności, piękna przyrody nadbałtyckiej jest tak ważna, że warto to uświadamiać decydentom, władzom lokalnym, społeczeństwu. Chodzi o to, aby nie zatracić piękna, które mamy – powiedział Waldemar Jaroszewicz.

W ochronę środowiska zawsze aktywnie włącza się WSKSiM. Także wczorajsze sympozjum w Słupsku zorganizowano dzięki toruńskiej uczelni.

– Cieszymy się, że wykładowcy, profesorowie WSKSiM mogli mieć tak bardzo profesjonalny wkład. Widzimy, że refleksja nad ochroną brzegu Bałtyku jest tematem, który możemy rozważać zarówno od strony patriotyzmu, umiłowania naszej ojczyzny, ale też jako duchowego zobowiązania, bo jesteśmy niejako powołani do tego, by nie zmarnować Bożego stworzenia – powiedział o. dr Zdzisław Kalfka.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl