Rekolekcje wielkopostne z Janem Pawłem II  #Święty4ever

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, ale przez to, kim jest” – ta myśl św. Jana Pawła II wyznacza temat drugiego dnia internetowych rekolekcji wielkopostnych dla uczestników inicjatywy duszpasterskiej #Święty4ever, które głosi ks. prof. Jan Dziedzic, dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII w Krakowie. 

Na początku rekolekcjonista przywołał obraz ikony, która przedstawia stworzenie człowieka.

„Pan Bóg jest garncarzem, który lepi człowieka z ziemi. W oczach Pana Boga widać jednak kim jest człowiek. Pan Bóg jakby chciał powiedzieć: Ty należysz do mnie! Pamiętaj, że jesteś moim obrazem” – mówił ks. prof. Jan Dziedzic.

Następnie powyższy opis odniósł do obecnego postrzegania człowieka. Ks. prof. Jan Dziedzic zwrócił uwagę, że człowiek postrzegany jest przez pryzmat pozycji społecznej, dóbr materialnych, władzy, wykształcenia oraz wieku, jednak chrześcijanin powinien mieć inny sposób myślenia i postrzegania siebie oraz drugiego, ponieważ „naszą marką jest Pan Bóg”. Dla Niego: „nie jest ważne to co posiadasz, ale kim jesteś. Dla Pana Boga nie jest ważne, to czy masz iloraz inteligencji Einsteina, słuch muzyczny Beethovena, czy umiesz pisać i czytać. Dla Pana Boga nie jest ważny portfel. Kiedy jesteś ubogi, jesteś <<u Boga>>”. ”

Przywołując słowa Pana Jezusa: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych moich najmniejszych, Mnieście uczynili”, rekolekcjonista wyjaśnił jak ważny jest człowiek w oczach Stwórcy. W tym kontekście przywołał wypowiedź Jana Pawła II w czasie pielgrzymki do wspólnoty Fatebenefratelli:

„Kiedy w izbie chorych widzisz ludzi potrzebujących pomocy, mów pod wpływem wiary: Oto Chrystus!” – akcentował.

Dalej przedstawił historię wiedeńskiego poety i filozofa, Rainera Marie Rilkego, który znalazł klucz do serca drugiego człowieka.

 „Na ławce w parku siedziała kobieta, która prosiła o wsparcie. Przychodzili różni ludzie koło tej kobiety i jedni jej pomagali, inni odwracali głowę. I wtedy filozof zada sobie pytanie – co ja powinienem zrobić. Poszedł do kwiaciarni, kupił 15 czerwonych róż i wręczył tej kobiecie. Kobieta na to: Proszę Pana, ja już na tej ławce siedzę 20 lat, ale jeszcze nikt nigdy mnie tak nie uszanował” – mówił ks. prof. Jan Dziedzic.

Ks. profesor przypomniał, że w Wielkim Poście, w sensie duchowym, musimy wejść do wieczernika i zobaczyć Pana Jezusa, który obmywa nogi swoim uczniom oraz staje się chlebem łamanym dla zbawienia świata. Obecność w wieczerniku ma nam przypominać zobowiązanie do naśladowania Jezusa: „Bądź więc dla wszystkich chlebem! Nie może być tak, że dla jednych jesteś chlebem, a dla drugich zakalcem”.

Dziś ludzie nie chcą widzieć Jezusa tylko w obrazach, w figurach, w przeczytanych książkach.

„Ludzie chcą widzieć Jezusa w nas. Dlatego najważniejsze przykazanie naszego Mistrza: <<Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem>>. Pamiętaj, wielkość człowieka mierzy się nie tym co, posiada ale Kim jest – tego uczył nas Jan Paweł II” – wskazał ksiądz profesor.

https://twitter.com/swiety4ever/status/1363399495669669889

 

ks. Tomasz Jarosz/radiomaryja.pl

drukuj