Puchar Włoch – papież przyjął na audiencji piłkarzy Juventusu i Lazio

Bądźcie „świadkami lojalności, uczciwości, zgody i człowieczeństwa”- zaapelował papież Franciszek do piłkarzy Juventus Turyn i stołecznego Lazio podczas audiencji w Watykanie. Odbyła się ona w przeddzień finału Pucharu Włoch w Rzymie.

Zwracając się do piłkarzy, trenerów i kierownictwa obu klubów-finalistów rozgrywek papież położył nacisk na znaczenie sportu w obecnych czasach.

„Biorąc pod uwagę fascynację zawodową piłką nożną i to, jaki ma wpływ na ludzi, zwłaszcza młodych, spoczywa na was wielka odpowiedzialność. Ci, którzy uważani są za mistrzów, łatwo stają się punktami odniesienia” – mówił Franciszek. Dodał też, że każdy mecz jest „próbą równowagi, opanowania i przestrzegania reguł”.

„Ten, kto swoim zachowaniem potrafi to wszystko udowodnić, staje się wzorem dla swoich miłośników. I tego życzę każdemu z was; byście byli świadkami lojalności, uczciwości, zgody i człowieczeństwa” – oświadczył papież.

Podkreślił z ubolewaniem, że na stadionach dochodzi do „epizodów przemocy, które zakłócają spokojny przebieg meczów i zdrową rozrywkę”.

„Pragnę, abyście zgodnie z waszymi możliwościami, mogli zawsze pomagać na rzecz tego, by aktywność sportowa pozostała tym, czym jest i, dzięki osobistemu zaangażowaniu wszystkich, była elementem łączącym zawodników i całe społeczeństwo” – stwierdził papież.

Pogratulował też obu klubom zauważając, że osiągają „znakomite rezultaty” i zarazem są „bardzo kochane”.

„To wymaga od was tym bardziej głoszenia autentycznych wartości sportu” – dodał.

Od piłkarzy Juventusu i Lazio Franciszek dostał klubowe koszulki.

Obecny na audiencji włoski minister sportu Luca Lotti ocenił, że słowa papieża są „skarbem dla świata sportu”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl