autor Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

„Prymas bez cenzury” – wykłady o nieznanych faktach z życia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego

3 lipca br. w Warszawie rozpoczęły się wykłady na temat życia bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Wykłady poświęcone ważnym, ale mniej znanym faktom dotyczącym życia Błogosławionego rozpoczęły się w biurze parafialnym Archikatedry św. Jana przy ul. Kanonia 6 w Warszawie.

Pierwsze spotkanie odbyło się 3 lipca  2022 roku. Wykłady prowadzi Marian Romaniuk, znawca biografii ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i autor wielu publikacji o błogosławionym kapłanie.

„Właśnie mija rok od beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Niektóre wydarzenia możemy przybliżać w pewnych środowiskach. Pierwszym tematem były dokumenty związane z przygotowaniem do aresztowania i uwięzienia Prymasa, gromadzenie przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego dowodów do przygotowywanego od roku 1950 procesu sądowego” – powiedział Marian Romaniuk.

Archikonfraternia Literacka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, działająca przy stołecznej Archikatedrze św. Jana, zaprosiła na cykl otwartych wykładów Mariana Romaniuka, który nosi tytuł „Prymas bez cenzury”. Pierwszy z nich dotyczył nieznanych faktów i dokumentów związanych z aresztowaniem i uwięzieniem Prymasa Tysiąclecia. Spotkanie poprzedziła Msza św., o godz. 8.00 w Archikatedrze św. Jana w Warszawie oraz krótka modlitwa w Kaplicy Literackiej przy sarkofagu ks. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

„Pierwszy maszynopis kalendarium życia i posługi Prymasa Tysiąclecia powstał w Instytucie Wydawniczym PAX. Zwróciłem się do pana Andrzeja Polkowskiego, redaktora naczelnego Instytutu, o pismo polecające do MSW, aby skorzystać z ich archiwum i otrzymałem taką zgodę. Mało tego, otrzymałem też wykaz dokumentów dotyczących nie tylko Prymasa, ale i księży z jego otoczenia” – mówił Marian Romaniuk.

Organizatorzy tłumaczyli, że wykłady pozwalają lepiej zrozumieć bogate i piękne życie bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i zagłębić się w przesłanie, które po sobie pozostawił.

„Ksiądz arcybiskup Bronisław Dąbrowski, ówczesny sekretarz generalny Episkopatu Polski, wiedział od dawna o prowadzonej kwerendzie. Przygotował pismo do MSW z prośbą o udostępnienie dokumentów dotyczących aresztowania Prymasa. Po kilku miesiącach Archiwum MSW na Rakowieckiej przekazało je księdzu arcybiskupowi. Ich wykaz został przeze mnie omówiony na wykładzie. Część pism została zamieszczona w mojej książce pt. >>Uwięzienie Prymasa<<” – podkreślił prelegent.

Wyjaśnił, że podczas wystąpień mówił wątkach z życia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, które nie były poruszane w procesie beatyfikacyjnym.

„Dokumenty z tego okresu są bardzo obszerne” – dodał.

Podczas kolejnych wykładów poruszone będą również przyczyny sporu ks. kard. Stefana Wyszyńskiego ze środowiskiem „Tygodnika Powszechnego” oraz stosunku Prymasa Tysiąclecia do Stowarzyszenia PAX i jego działalności w powojennej Polsce.

„Będzie też wystąpienie dotyczące składania zeznań gen. Wojciecha Jaruzelskiego w procesie beatyfikacyjnym Prymasa Tysiąclecia, który – jak wiemy – trwał od maja 1989 roku” – wskazał Marian Romaniuk.

Archikonfraternia Literacka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Pannyto bractwo  założone w 1507 r. w Warszawie przy nieistniejącym dziś kościele św. Jerzego, jako bractwo kościelne – konfraternia. Uzyskała ona od papieża Klemensa X w 1673 r. tytuł i przywileje arcybractwa. Od 1669 r. działa przy archikatedrze św. Jana w Warszawie. W czasie II wojny światowej archikonfraternia nie mogła rozwijać szerszej działalności, a nawet utraciła osobowość prawną. Dzięki opiece ks. kard. Stefana Wyszyńskiego przetrwała jako instytucja. W stanie wojennym bracia działali w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Archikonfraternia prowadziła nawet punkt charytatywny świadczący pomoc dla rodzin internowanych, tych, którzy utracili pracę oraz innych potrzebujących. W tym okresie zostały założone domy grupujące konfratrów mieszkających poza Warszawą. Obecnie działalność bractwa kontynuują domy w Bydgoszczy i Mysłowicach. W 1956 r. bracia rozpoczęli starania o odzyskanie osobowości prawnej, udało im się to uzyskać dopiero w 1994 roku.

Family News Service

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl