fot. PAP/EPA

Polacy żegnają Benedykta XVI

Świat żegna Benedykta XVI. W Polsce od kilku dni odbywają się uroczyste Msze święte i modlitwy różańcowe w intencji zmarłego papieża seniora. Podczas dzisiejszej Eucharystii papieża emeryta Benedykta XVI wspominać będą wierni z Gdyni. W Bazylice Morskiej powstał witraż upamiętniający Ojca Świętego.

W Bazylice Morskiej w Gdyni sprawowana będzie Msza święta w intencji Ojca Świętego Benedykta XVI.

„Chcemy oddać mu nasz szacunek, chcemy uklęknąć przed Miłością, którą głosił. Chcemy zachwycić się na nowo jego posługą Piotra” – powiedział ks. inf. dr Edmund Salski, proboszcz tamtejszej parafii.

Jeden z witraży w Bazylice został poświęcony Benedyktowi XVI. Dla wiernych jest to szczególne miejsce, w którym mogą oddać hołd zmarłemu Papieżowi.

– Kiedy ogłosiliśmy informację o śmierci Benedykta XVI, ludzie podchodzili pod witraż, robili zdjęcia, nawet klękali przed witrażem, modlili się – podkreślał ks. inf. dr Edmund Skalski.

Benedykt XVI podczas swojego pontyfikatu odbył 24 podróże zagraniczne. W Polsce był w 2006 roku.

– Niezapomniane chwile Papieża Benedykta XVI, kiedy przybywa krótko po śmierci Jana Pawła II do Polski. Niezapomniane chwile, kiedy był w Auschwitz. Oczywiście pamiętamy o jego pochylonej postawie przed mogiłami w Auschwitz, jak odważnie otwierał swoje serce, jak przepraszał, jak prosił o wybaczenie – podkreślał proboszcz w Bazylice Morskiej w Gdyni.

Benedykt XVI zasiadał na Stolicy Piotrowej przez 8 lat. 28 lutego 2013 roku przeszedł na emeryturę, tłumacząc swoją decyzję pogarszającym się stanem zdrowia. Zmarł 31 grudnia 2022 roku w wieku 95 lat. Uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył będzie Ojciec Święty Franciszek, rozpoczną się w czwartek o godzinie 09:30. Po Mszy świętej ciało Benedykta XVI spocznie w podziemiach Bazyliki św. Piotra. Uroczystości transmitować będą Radio Maryja i Telewizja Trwam.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl