fot. Vatican Media/ Divulgação/ jornalcruzeiro.com

[TYLKO U NAS] Ks. kard. G. Müller: Całe nauczanie i ogromna wiedza, jaką posiadał Benedykt XVI, skupiła się w jego ostatnich słowach wypowiedzianych przed śmiercią. Tu wybrzmiała jego głęboka wiara

Można próbować doszukiwać się pewnego klucza rozumienia pontyfikatu Benedykta XVI. Tym kluczem jest to szczególne zadanie Papieża, czyli następcy św. Piotra, w kontekście słów Jezusa: „Ty jesteś Piotr-opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół” oraz wyznania św. Piotra: „Ty jesteś Jezus, Syn Boga żywego”. (…) Trzeba zwrócić uwagę na osobistą relację Benedykta XVI do Jezusa Chrystusa, która wybrzmiewa w jego nauczaniu i w tym wszystkim, co sam napisał. Całe to nauczanie i ogromna wiedza teologiczna oraz filozoficzna, jaką posiadał Benedykt XVI, skupiła się w jego ostatnich słowach wypowiedzianych przed śmiercią. (…) Tu wybrzmiała jego głęboka wiara – powiedział w rozmowie z TV Trwam ks. kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012–2017.

31 grudnia 2022 roku w wieku 95 lat odszedł do Domu Ojca papież Benedykt XVI, 265. następca Świętego Piotra.

Ks. kard. Gerhard Müller wspomniał, że po raz pierwszy z postacią ks. kard. Josepha Ratzingera zetknął się pod koniec lat 60-tych XX wieku.

– Doświadczyłem Benedykta XVI jako student, kiedy on był profesorem i w 1968 roku napisał swoją książkę – którą przeczytałem – „Wprowadzenie w chrześcijaństwo”. Bliższy kontakt zaczęliśmy mieć, kiedy ks. kard. Ratzinger był prefektem Kongregacji Nauki Wiary i powołał mnie – jako ówczesnego profesora teologii dogmatycznej w Monachium – do międzynarodowej komisji teologicznej na Watykanie. Gdy ks. kard. Ratzinger został papieżem, to ja, jako biskup Regensburga, otrzymałem od niego polecenie założenia Instytutu Benedykta XVI w Regensburgu i wydania jego dzieł zebranych „Opera omnia”, które są na ukończeniu. Jest to 16 tomów. Większość dzieł zebranych Josepha Ratzingera została przetłumaczona również na język polski – podkreślił rozmówca TV Trwam.

Duchowny zwrócił uwagę na dziedzictwo ks. kard. Josepha Ratzingera, które przejął pracując na stanowisku prefekta Kongregacji Nauki Wiary po późniejszym Papieżu.

– Powinienem być wdzięczny Benedyktowi XVI za to, że w 2012 roku – jako Papież – powołał mnie na prefekta Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie, obdarzając mnie swoją spuścizną, ponieważ ponad 24 lata sprawował przede mną ten urząd. Będąc prefektem Kongregacji Nauki i Wiary, zarówno w wymiarze teologicznym, jak i w wymiarze ogólnokościelnym przejąłem to stanowisko. Przez to stałem się tym, który tę spuściznę przejął – akcentował były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.   

– Mam nadzieję, że nauczanie papieża Benedykta XVI na najwyższym poziomie światowym będzie kontynuowane poprzez papiestwo i poprzez urzędowe nauczanie Kościoła. Mam nadzieję, że ten poziom dalej pozostanie taki, jaki jest – bardzo wysoki – dodał.

W ocenie ks. kard. Gerharda Müllera trudno jednoznacznie wskazać kluczowe momenty pontyfikatu Benedykta XVI.

– Jeśli chodzi o bardzo wysoki poziom teologiczno-intelektualny Benedykta XVI, cały pontyfikat był przepełniony takimi momentami. W związku z tym trudno jest powiedzieć o jakimś konkretnym momencie, ale można próbować doszukiwać się pewnego klucza rozumienia pontyfikatu. Tym kluczem jest to szczególne zadanie Papieża, czyli następcy św. Piotra, w kontekście słów Jezusa: „Ty jesteś Piotr-opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół” oraz wyznania św. Piotra: „Ty jesteś Jezus, Syn Boga żywego”. (…) Przy nauczaniu Benedykta XVI możemy zwrócić uwagę na jego niesamowitą wiedzę podręcznikową, leksykalną, ale przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jego osobistą relację do Jezusa Chrystusa, która wybrzmiewa w jego nauczaniu i w tym wszystkim, co sam napisał. Całe to nauczanie i ogromna wiedza teologiczna oraz filozoficzna, jaką posiadał Benedykt XVI, skupiła się w jego ostatnich słowach wypowiedzianych przed śmiercią. (…) Tu wybrzmiała jego głęboka wiara – zaznaczył rozmówca TV Trwam.  

W czasie swojego pontyfikatu papież Benedykt XVI przestrzegał przed dyktaturą relatywizmu oraz różnymi ideologiami.   

– Benedykt XVI zwracał uwagę na wolność, która pochodzi od samego Boga, gdyż autentyczna prawda, jedyna prawda, pochodzi od Boga, który jest prawdą zawsze istniejącą. Jeśli skupimy się na człowieku, który nie jest doskonały, to zawsze prowadzi nas to na bezdroża. Jeśli zaś to spojrzenie będziemy mieli ukierunkowane na Boga, to zawsze jest ono właściwe i autentyczne, ponieważ On jest pełnią prawdy. Jezus jest Światłością świata. Jeśli ktoś idzie w świetle Chrystusa, zawsze idzie właściwą drogą. Jeśli zaś światła Chrystusa zabraknie, wtedy wędruje w ciemności i poddaje się dyktatom obecnego świata – powiedział ks. kard. Gerhard Müller.

radiomaryja.pl   

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl