Trwa dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI

W pierwszą niedzielę po ustąpieniu Ojca św. grupy ludzi z całego świata zgromadziły się w południe na placu Świętego Piotra pod zamkniętym oknem w papieskim apartamencie. To pierwsza niedziela bez modlitwy Anioł Pański z Papieżem.

Wielojęzyczne grupy wiernych i turystów patrzyły w okno papieża w Pałacu Apostolskim. Niektórzy modlili się, gdy w południe rozległy się dzwony bazyliki św. Piotra. Wznoszono okrzyki, rozbrzmiały śpiewy i owacje.
Podobnie będzie wyglądała niedziela 10 marca i cały wakat w Stolicy Apostolskiej, który rozpoczął się 28 lutego.

W niedziele w Poznaniu odbyło się dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI. Za posługę Papieża we wtorek dziękować będą polscy biskupi. Natomiast poniedziałek w Watykanie rozpocznie się kongregacja generalna kardynałów, na której ma zostać wyznaczona data konklawe.

Wierni w Archidiecezji Poznańskiej modlili się w duchu wdzięczności za dar niezwykle cennej posługi Ojca Świętego Benedykta XVI. Mszy świętej dziękczynnej w Katedrze Poznańskiej na Ostrowie Tumskim przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

W poniedziałek o godzinie 9.30 odbędzie się pierwsza tzw. kongregacja generalna, czyli spotkanie kardynałów, którzy wezmą udział w wyborze nowego Papieża. Oni ustalą dokładną datę rozpoczęcia konklawe. Będą mogli w nim uczestniczyć kardynałowie, którzy nie ukończyli 80. roku życia. Wyboru następcy św. Piotra dokona 117. kardynałów w całego świata.

Natomiast we wtorek 5 marca w Warszawie rozpoczyna się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wtedy także będzie miało miejsce dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI i modlitwa o światło Ducha Świętego dla kardynałów, którzy wybiorą jego następcę. Uroczysta Msza św. z udziałem Episkopatu Polski i biskupów z zagranicy, biorących udział w zebraniu plenarnym, będzie sprawowana w archikatedrze warszawskiej 5 marca o godz. 18.00. Przewodniczyć jej będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik. WIĘCEJ

Ojciec Święty Benedykt XVI sprawował swą posługę od 19 kwietnia 2005 r. W dniach 25-28 maja 2006 r. odbył pielgrzymkę apostolską do Polski.

RIRM/ KEP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl