fot. PAP/EPA

Telegram kardynałów do Benedykta XVI

Kolegium kardynałów, obradujące w Watykanie w związku z wakatem w Stolicy Apostolskiej, wystosowało we wtorek telegram do emerytowanego papieża Benedykta XVI z wyrazami wdzięczności za jego posługę. Terminu konklawe nadal nie wyznaczono. 

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi powiedział dziennikarzom, że podczas wtorkowych obrad z udziałem 148 kardynałów, w tym 110 uczestników przyszłego konklawe, zaaprobowano treść depeszy do Benedykta XVI, przebywającego po rezygnacji ze Stolicy Piotrowej w Castel Gandolfo.

Kardynałowie zgromadzeni w Watykanie na kongregacjach generalnych przed zbliżającym się konklawe jednogłośnie kierują do Jego Świątobliwości pełne czci pozdrowienie z wyrazami swojej odnowionej wdzięczności za całą Jego świetlaną posługę Piotrową i za danie im przykładu wielkodusznej troski pasterskiej o dobro Kościoła i świata – głosi tekst przesłania, odczytanego przez księdza Lombardiego. 

Purpuraci podkreślili że ich wdzięczność wobec Benedykta XVI jest „wyrazem wdzięczności całego Kościoła za jego niestrudzoną pracę w Winnicy Pańskiej”. „Członkowie kolegium kardynalskiego pokładają ufność w modlitwie Waszej Świątobliwości za nich, jak i w intencji całego Kościoła” – napisali kardynałowie.

W czasie kongregacji nie wyznaczono terminu konklawe. Oczekuje się jeszcze na przyjazd pięciu jego uczestników. Ks. Lombardi wyjaśnił, że sprawa daty jest otwarta, gdyż kardynałowie muszą zdecydować, ile czasu potrzebują jeszcze na poprzedzające wybór dyskusje, bez – jak dodał – „przyspieszania spraw”.

Zapowiedziano, że w środę po porannej kongregacji, jedynej tego dnia, kardynałowie będą modlić się w bazylice świętego Piotra. Modlitwie przewodniczyć będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego ks. kard. Angelo Sodano.

Jeszcze we wtorek w zamkniętej już dla zwiedzających Kaplicy Sykstyńskiej rozpoczną się przygotowania do konklawe – ogłosił rzecznik Watykanu.

PAP/RIRM

drukuj