Watykan: Przybyli już prawie wszyscy kardynałowie- elektorzy

Dziś w Watykanie odbędzie się kolejne posiedzenie Kolegium Kardynalskiego, zarządzającego Kościołem katolickim podczas wakatu w Stolicy Apostolskiej. W Rzymie brakuje już tylko 8 ze 115 uczestników konklawe – poinformował rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Celem spotkań kardynałów jest ustalenie daty początku konklawe, na którym wybrany zostanie następca Benedykta XVI. W Rzymie brakuje już tylko 8 ze 115 kardynałów – elektorów.

Gdy przyjadą wszyscy elektorzy, Kolegium Kardynalskie wyznaczy termin konklawe.

Pierwsza sesja kongregacji po ustąpieniu Papieża odbyła się wczoraj. Spotkaniu przewodniczył dziekan kolegium kardynalskiego kardynał Angelo Sodano. Uczestniczył w nim także kamerling Kościoła kardynał Tarcisio Bertone.

 Tuż przed rozpoczęciem kongregacji księża kardynałowie złożyli specjalną przysięgę dochowania tajemnicy w kwestiach dotyczących ustaleń szczegółowych przed wyborem Następcy Św. Piotra.

  „My, Kardynałowie Świętego Kościoła Rzymskiego, stopnia biskupiego, prezbiterskiego i diakońskiego, przyrzekamy, zobowiązujemy się i przysięgamy, wszyscy i każdy z osobna, ściśle i wiernie zachować wszystkie normy, zawarte w Konstytucji apostolskiej „Universi Dominici gregis Papieża Jana Pawła II”, i skrupulatnie dochować tajemnicy o tym wszystkim, co w jakikolwiek sposób miałoby związek z wyborem Biskupa Rzymskiego lub co ze swej natury, w czasie wakatu Stolicy Apostolskiej, wymagałoby takiej tajemnicy”. 

Jak powiedział ks. prof. Józef Krukowski, konsultor Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, podczas kolejnych sesji kongregacji nie należy się spodziewać, że księża kardynałowie wprowadzą jakieś istotne zmiany w Kościele.

  – Podczas sede vacante kardynałowie nie mogą wprowadzać żadnych zmian, zarówno w Kurii Rzymskiej, jak i w zakresie funkcjonowania całego Kościoła. Chyba, że pojawi się jakaś pilna sprawa, która nie naruszy kompetencji biskupa Rzymu – powiedział ks. prof. Józef Krukowski.

Nieoficjalnie media wskazują jako prawdopodobną datę rozpoczęcia konklawe 11 marca.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl