Pierwsza niedziela po Wielkanocy Niedzielą Miłosierdzia

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną zwaną Niedzielą Miłosierdzia Bożego – przypomina biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Święto wpisał do kalendarza liturgicznego ks. kard. Franciszek Macharski w 1985 roku dla archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy w biskupi w swoich diecezjach.

Na prośbę Konferencji Episkopatu Polski papież Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Inspiracją dla ustanowienia święta było pragnienie Jezusa, które przekazała siostra Faustyna. Zapisała w swoim „Dzienniczku”, że Jezus powiedział jej: „Pragnę, aby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. Pragnę, aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Dusze, które przystąpią do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpią zupełnego odpuszczenia win i kar. W tym dniu otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski”.

17 sierpnia 2002 roku papież Jan Paweł II w Bazylice Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach dokonał Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu.

PAP/RIRM

drukuj