Wisłą z Krakowa do Płocka z witrażem Jezusa Miłosiernego

Na zakończenie obchodów Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) z Krakowa przepłyną Wisłą dwie tratwy z pielgrzymami, którzy przewiozą do Płocka witraż z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego. Spływ zajmie miesiąc. Witraż trafi do płockiego ośrodka duszpasterstwa młodzieży.

Kraków i Płock to miasta szczególnie związane z kultem Bożego Miłosierdzia. To właśnie w Płocku w 1931 r. św. Faustyna Kowalska (1905-1938) doznała pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego polecającego namalowanie obrazu z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”. Będąc w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przebywała też w Krakowie, gdzie zmarła. W obu miastach istnieją Sanktuaria Bożego Miłosierdzia licznie odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata.

– Planujemy, by po zakończeniu uroczystości Światowych Dni Młodzieży wyruszyła z Krakowa grupa kilkudziesięciu pielgrzymów, którzy płynąc Wisłą na dwóch tratwach i zatrzymując się po drodze w różnych miejscowościach przewiozła do Płocka specjalnie przygotowany witraż z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego. To pomysł na symboliczne połączenie Krakowa z Płockiem – powiedział ks. Rafał Grzelczyk, duszpasterz młodzieży i koordynator ŚDM w diecezji płockiej.

Jak zaznaczył, witraż z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego zostanie umieszczony w ołtarzu głównym kaplicy działającego od 2007 r. Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży „Studnia” w Płocku, którego celem jest ewangelizacja i integracja młodych ludzi, w tym poprzez cykliczne spotkania, warsztaty i szkolenia.

W ramach ŚDM młodzież z zagranicy będzie przebywała na terenie diecezji płockiej od 20 do 25 lipca. Spodziewanych jest tam w sumie ok. 5 tys. pielgrzymów, m.in. z Francji, Irlandii, Włoch, a także z Armenii i Gruzji oraz Brazylii, Peru i Wenezueli. Dotychczas zaanonsowało się ok. 1,5 tys. zagranicznych gości planujących odwiedzić diecezję płocką.

„W ostatnim czasie zgłosiła się także grupa z Singapuru oraz młodzież z Donbasu na Ukrainie. Zainteresowanie wyraziła również grupa z Madagaskaru” – dodał ks. Grzelczyk.

Młodzież z zagranicy zamieszka u rodzin w największych ośrodkach diecezji płockiej, czyli północnego Mazowsza i południowej części Kujawsko-pomorskiego. Będą to Płock, Ciechanów, Mława, Pułtusk, Nasielsk, Nowy Dwór Mazowiecki, Modlin, a także Rypin i Golub-Dobrzyń. Opiekę nad pielgrzymami sprawować będzie ok. 1 tys. młodych wolontariuszy, którymi pokieruje 200 liderów, specjalnie przeszkolonych na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie.

W ramach przygotowań do ŚDM na terenie diecezji płockiej zorganizowano specjalne akcje: „Napełnij dzban”, czyli zbiórki funduszy na podróż i pobyt w Polsce młodych pielgrzymów z Armenii, Gruzji, a także z Donbasu i Wenezueli oraz „Dwa metry kwadratowe gościnności”, czyli zgłoszeń od rodzin, które chciałyby przyjąć w swych domach gości z zagranicy. „Na pewno miejsc zakwaterowania wystarczy dla wszystkich” – zapewnił ks. Grzelczyk.

Centralnym wydarzeniem diecezjalnym w ramach obchodów ŚDM będzie uroczysta msza święta w Płocku 23 lipca i spotkanie z biskupem Piotrem Liberą. Ważnym punktem obchodów ŚDM na terenie diecezji płockiej będzie dzień miłosierdzia, 22 lipca, odbywający się pod hasłem „Daj mi pić” z możliwością zaangażowania się w posługę wobec osób chorych, cierpiących, samotnych i potrzebujących pomocy.

„Mamy podpisane umowy z poszczególnymi samorządami na terenie diecezji, gdzie będą gościć pielgrzymi z zagranicy. Nie narzucamy szczegółowego programu wydarzeń w poszczególnych miastach. Zachęcamy natomiast, by w każdej miejscowości odbyła się ceremonia powitania pielgrzymów oraz w dniu poświęconym rodzinnie festyny o charakterze integracyjnym” – podkreślił ks. Grzelczyk.

Po pobycie na terenie diecezji płockiej zagraniczni pielgrzymi wraz z polskimi rówieśnikami, w tym wolontariuszami, wyruszą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Będą tam przebywać od 26 do 31 lipca.

Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna, 50 km od Płocka. W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. przybyła do klasztoru w Płocku. Tam też 22 lutego 1931 r. doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego z poleceniem namalowania jego wizerunku z podpisem „Jezu, ufam Tobie”. W Płocku św. Faustyna przebywała dwa lata. Następnie wyjechała do Wilna. Tam w 1934 r. powstał obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego, który polegał na wskazówkach z objawień. Św. Faustyna zmarła 5 października 1938 r. w klasztorze w Krakowie-Łagiewnikach.

W 80. rocznicę płockich objawień, 22 lutego 2011 r., biskup płocki Piotr Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: „Jesu, in Te confido – Deus Caritas est”, czyli „Jezu, ufam Tobie – Bóg jest Miłością”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl